| spidy a întrebat:

As dori si eu niste sfaturi...am fost prieteni buni timp de 3 ani, eu aveam relatie, ea la fel. Ok dupa un timp, am ramas singuri si timp de 6 luni tot prieteni eram pana intr-o zi cand ne-am culcat impreuna. Faza e pe scurt, ca imi repeta prieteni cu beneficii, si eu m- am cam aprins dupa ea...i-am spus ca o plac etc, dar tot asa ma vede, credeti ca exista cu timpul sansa la o relatie?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

O sa iti treaca amorezeala daca nu o sa duca nicaieri, o sa vezi. Si, ca un sfat: incepe sa o tratezi si tu strict ca pe un f*ck buddy. Nu o mai cauta extra, nu ii mai face invitatii in oras. Sa inteleaga ce inseamna o relatie strict sexuala. Nu ii mai acorda atentie speciala si eventual vorbeste cu alte femei ( chiar daca nu te intereseaza niciuna).

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se intampla intre prieteni vechi sa se si culce impreuna la o ocazie.
Acesta nu inseamna neaparat trecerea la o relatie mai apropiata, dar poate intari, apropia prietenia.
Fortarea unei relatii mai profunde insa poate duce la ruperea prieteniei in asemenea cazuri, deci nu este indicata.
Daca insa evplueaza natural relatia, atunci se poate forma chiar si o familie.

| spidy explică (pentru Bula):

De atunci ne-am culcat de mai multe ori, ne simtim bine amandoi, dar am si surprins-o placut cu anumite gesturi, am mai iesit in oras, in masina se tot uita in ochii mei, dar tot imi spune ca sunt cu beneficii, si vrea sa tina totul secret fata de prietenii comuni si ii respect decizia, cand suntem cu ei, ne purtam normal.

| sofisis a răspuns:

Este un joc care o incita. E mai fun asa decat sa intrati direct intr-o relatie. Joaca jocul. Nu o sa regreti.

| spidy explică (pentru sofisis):

Ar fi bine, joc daca tot am intrat in hora, dar mi-a zis ca sa ma vada mai mult decat un prieten nu poate, nici cu trecerea timpului...si ca daca ar fi intr-o relatie cu mine, ii e teama ca s-ar putea strica relatia de prietenje...nici nu stii cum sa o dai

| spidy explică (pentru sofisis):

Iti dau mesaj in privat, asta evident daca doresti sa mai discutam.

| sofisis a răspuns (pentru spidy):

O sa iti treaca amorezeala daca nu o sa duca nicaieri, o sa vezi. Si, ca un sfat: incepe sa o tratezi si tu strict ca pe un f*ck buddy. Nu o mai cauta extra, nu ii mai face invitatii in oras. Sa inteleaga ce inseamna o relatie strict sexuala. Nu ii mai acorda atentie speciala si eventual vorbeste cu alte femei ( chiar daca nu te intereseaza niciuna).

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

In timp exista sansa la o relatie daca apar si sentimentele reciproce.Stati de vorba cat mai sincer cu putinta, lasati timpul sa-si spuna cuvantul, nu faceti ceva fortat trebuie sa vina sentimentele reciproce firesc, altfel aveti sanse sa va dati seama mai tarziu ca a fost doar ceva sexual, o nevoie de moment.

| spidy explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Pai asta cred ca o sa fac, i-am zis ce simt pentru ea, nu o mai bat la cap, daca vrea doar "sport" asa sa fie, eu voi incerca indirect sa o cuceresc si cu timpul...

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru spidy):

Tu cum iti explici expresia ei "cu beneficii"? Afla apoi de la ea ce intelege prin acest lucru, s-ar putea sa existe o discrepanta aici...Deci,dialog, comunicare, cunoasterea celuilalt, asa actionezi indirect spre ce ti-ai propus. Poate merita, cine stie?

| spidy explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Cateodata am impresia ca ma vede fix ca pe o jucarie, dar cateodata se uita atenta la mine, ma intreaba tot felul de chestii de genul " ce o sa faci tu cand voi fi plecata in concediu la vara?" Si sunt putin confuz, i-am spus ca-mi place de ea si stie asta.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru spidy):

Te-ai gandit pana acum ca si ea te incerca? Te descoase? Cauta sa te cunoasca? Daca raspunsurile pe care i le dai nu o satisfac si totusi continua? Este raspunsul meu la rece din intrebarea pe care ti-a pus-o si pe care mi-ai transmis-o.Cred ca si ea te place, dar este posibil sa nu te ridici la nivelul asteptarilor ei.Atentie mare,sigur te incearca, nu fi fals, nu fi orgolios, daca nu o meriti(este valabil si invers), minciuna nu va face altceva decat sa amane un sfarsit inevitabil si cu atat mai dureros cu cat va fi mai tarziu.

| spidy explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Asta asa e! Dar acum nici nu vreau sa-i scriu intruna, sa insist cu sentimentele mele, vreau sa vad daca ma cauta si ea. Eu am invitat-o si in oras, ca sa vada ca vreau mai mult decat sex

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru spidy):

"Eu am invitat-o si in oras, ca sa vada ca vreau mai mult decat"...Din pacate...este ceva ce sper sa nu te caracterizeze.Luat motta-mo, este dezastruos, in contextul discutiilor noastre este mai discutabil. Exeprienta vine odata cu viata(parcugerea timpului), dar nu este garantata de nimeni si nimic.