| anonim_4396 a întrebat:

La varsta de 18 ani ai mei mă băteau la cap să mă angajez undeva dar,eu având profesionala pe profilul:comerț și turism nu prea găseam, după a sunat mătușa că are în Anglia nevoie de ajutor de bucătar la restaurantul pe care îl deține.
Am acceptat, le aveam câte puțin cu bucătăria, mâncarea mi-au asigurat-o ei și șederea la ei fiind de 350 lire printre care, salariu este de 2000 lire.
Distanța de la locuința până la locul de munca este de 9 km, m-au împrumutat de o bicicletă până mi-am luat eu una.
Au trecut 2 ani si ceva de atunci, acum fiind bucătar si castig mai bine, dar s-a mărit si programul, inainte aveam 10 ore acum am 12 ore, am slăbit rău. Am 55 de kg și cand am venit aveam 80, vorbesc cu prietenii apropiați pe cameră și cu părinții dar nu este ca si cum ai avea pe cineva lângă tine sa stai cu el sa porti o conversatie față in față.Eu vin in țară doar de sărbători câteva zile, de exemplu revelionul asta nu am fost in țară.
Acum 1 an m-am apucat și de țigări, am fumat si in trecut dar le lăsasem, de 3 luni am dat si in alcool când vin de la muncă în fiecare zi, trec la magazin si iau o sticlă de Votka sau de vin, le dau pe gât și după stau inconștient până ma trezesc.
Le trimit banii la părinți, de exemplu luna trecută le-am trimis 6000 lire doar pentru ei, mi-am luat in țară Tv de 50 de milioane și pc de 70 de milioane și nici nu am umblat pe ele.
Am mai vorbit cu câțiva englezi și straini dar multi erau turiști sau stăteau la zeci de km de mine.
Cum sa trec mai ușor peste perioada asta mai grea?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te exploateaza matusata in loc sa te tina 8h la munca. Cauta in alta parte sau discuta cu ea sa isi revina sa nu te creada sclav. 2000£ pentru 12h e putin in uk trebuia sa iei peste 2500£ si strange bani nu da de pomana altfel lucrezi bedegeaba

| ErnestIonuț a răspuns (pentru mgtow):

Acum sunt bucătar iau 3000 lire

| Violleta2022 a răspuns:

Mai lasa naibii fumatul si bautura ca-ti distrugi sanatatea!
Pune mana de mananca sanatos si odihneste-te.
Despre ce perioada grea vorbesti?
Ca muncesti la matusa ta, deci poti pleca cand doresti!

| Freya1 a răspuns:

Problema la tine e ca ai stat 2 ani degeaba acolo. Daca tu nu ai avut un tel sau un vis nu stiu după ce ai stat atata sa te chinui.Ai avut o oportunitate la care alti visează si tu nu ai stiut ce sa faci cu ea.
Ti-ai luat o casa sau macar sa iti strângi bani de ea,ti-ai luat un permis,o masina,ai investit intr-o "afacere"sa ai pe termen lung ceva acolo. Uite,stand asa si facand bani cacalau si dandu-i pe prostii puteai sa te calculez, imi iau o garsoniera, o casa sau un apartament in tara, sau un loc sa imi fac casa, imi iau o masina, având experienta in bucătărie poate treptat închiriez si un spatiu sau cumpăr sa imi deschide ceva micuț la care sa fiu eu șeful si sa imi vina banu fara sa ma chinui excesiv încă 30 de ani de acum in colo. Daca tu dai bani pe alcool, tigari, lucuri inutile si le trimiți alor tai lunar salariu tau pe câteva luni si faci un rahat din toate.Sau macar daca tu nu esti lucid si constient, nu stiu de ce ai tăi nu iti iau bani pe care îi trimiți sa ti puna deoparte sau sa iti ia ei ceva.
În fine, nu inteleg oameni ce nu stiu ce sa faca cu bani sau nu se gandesc la viitorul lor.Tu sincer te plângi degeaba cand ai tot.

| sofisis a răspuns:

Eu nu iti inteleg dilema. De ce e perioada grea? Ca ai devenit semi alcoolic?
Sau care e problema?
In Romania unii lucreaza 12 ore pe 1250 lei. Deci nu prea inteleg de ce te plangi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai nevoie de un ceva numit : Logica. Sa analizezi nevoile tale. Eu castig numai un procentaj din cat iei u., insa am cumparat locuinta recent, si am bani in avans pe 2 ani momentan., pentru cele zilnice. Si lucru 8 ore/ zi.
Trebuie sa stii sa umblii cu banii. Tv de 50 de milioane? Pc de 70 de milioane wtf man., wtf.