Întrebare recomandată | ciupitumariusionut1234 a întrebat:

Hello!
Tatal meu este bolnav psihic(schizofrenie paranoida).Nu vrea sa ia medicamente,nici sa mearga la spital sa il internam.
Astazi am luat o trimitere catre un spital de psihiatrie indrumat de catre politia locala.
Ca sa il pot duce,dansii mi-au spus sa sun maine, dupa ora 16:30 la nr 112, iar cand vine echipajul eu sa le spun ca tatal meu este violent si ca am trimitere catre spitalul respectiv.
Este bine cum procedez? Alte sfaturi?
Multumesc/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Deloc plăcut şi fair-play, dar nu prea ai încotro. Tatăl tău trebuie să primească cumva un ajutor specializat, o medicamentaţie şi o îngrijire adecvată...

Oricum, a avut noroc cu tine, că nu eşti atât de dus (pe la biserică) ca să-i aduci un popă, să-l "exercizeze", ci îl duci la medic.
Alţii, pe vremuri, nu au fost la fel de norocoşi... unii nu sunt nici acum.

| AdelinaC a răspuns:

Fa asa cum ti-au spus cei de la politie. Tatal tau acum nu mai judeca corect si nu se poate pune problema ca nu ii respecti drepturile.Consimtamantul(de a fi sau nu dus la spital)din partea unui pacient se respecta doar daca acea persoana este in deplinatatea facultatilor mentale, ceea ce nu e cazul aici.Cel mai bine pentru el si pentru voi ca familie este sa il internati.

| DelphhiN a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine ai suna la respectivul spital pentru care ai biletul de internare, ar trebui sa le explici situatia si sa ii rogi pe ei sa vina sa il ia cu forta daca e necesar dar nu sa minti ca te bate, ei pe bilet vor vedea ca are probleme psihice.
sfatul meu acesta este, pe tatal tau daca are probleme grave si daca ii s[ui ca te bate il pot duce intr un alt centru pentru aceste probleme destul de departe de orasul in care locuiti si iti va fi greu sa l vizitezi, nu stiu asta e parerea mea

| mihai69 a răspuns:

Nu știu cât e de bine, dar e posibil să nu reușești. Din câte știu eu, e nevoie de un ordin judecătoresc pentru internare fără acordul pacientului. Consultă și un avocat.

| neutrino a răspuns:

Daca asa ai fost indrumat, inseamna ca starea tatalui tau necesita internare fortata, si cale de mijloc nu exista. Multa sanatate!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Este foarte bine cum procedezi, e spre binele lui ceea ce faci. Daca nu primeste urgent medicatie si ajutor specializat poate sa-si ia viata sau sa o ia pe a voastra (sau si una si alta).

| mont a răspuns:

Din pacate situatia e trista, dar e cam singura cale de rezolvare odata ce nu poate fi convins sa accepte tratament sub nici o forma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultima oara am vorbit despre tata cu psiho, e ca acel om care de la un moment dat uita sa se hraneasca pe el si pe animale. e un om foarte intelectual si amoral, il vedeam doar din perspectiva asta refuzand sa ma gandesc la ceva psihologic. si acum refuz. dar mi-a spus ca nu mai are destula afectivitate sa fie atent la noi si mai ales la mine vazandu-ma un viitor el e terifiat. si inteleg asta, doar uitandu-ma prin mine il inteleg. si eu a trebuit sa ma tin dupa el, e atat de auto-distructiv, sa il protejez de vreun ospiciu sau moarte. nu ii fa asta, ar fi mai negru ca tot ce a suferit pana acum, intelege-l prin tine, te rog. psiho mi-a mai spus ca schizofrenia e violenta la inceput si se reduce treptat spre varsta a treia in ceva nevrotic-pasiv.
cand eram copil era violent ca un dumnezeu. si eu sunt violent si pierdut dar prea obosit sa plang sau sa ma uit la ce am facut. din privinta asta semanam. cand era sau putea fi luat acolo plangeam de ma lua naiba nu te inteleg

| Jokyo a răspuns:

Este bine mai ales daca tii la tatal tau asta este in binele lui si sper sa isi revina daca se poate reveni din asa ceva... bafta cu insanatosirea tatalui tau straight face

| Djaburov a răspuns (pentru Jokyo):

De insanatosire nici vorba, scuze ca sunt mai sec. Aceasta boala are un singur sens si anume... inainte. Bunicul meu are. Medicamentele ce i se vor da nu vor face decat sa ii "incetineasca" evolutia bolii si sa doarma mai mult.
Are mare nevoie de ingrijire calificata.

| Sly a răspuns:

Amenintari si certuri sunt peste tot in familii. Daca il iubesti cu adevarat si nu a fost violent pana acum (lovituri instantanee, puternice) vei gasi cu ajutorul lui Dumnezeu solutii sa-l sustii, pentru ca vindecarea lui sta in puterea dragostei tale.

| andreimrm a răspuns:

Gandeste-te ca o faci pentru binele lui in primul rand, cu siguranta o sa primeasca un tratament adecvat acolo. Daca asta e singura solutie. cu siguranta e cea mai buna.

| ciupitumariusionut1234 explică:

In situatia care este acum eu vreau sa ii fac un bine lui si familiei mele.
Daca pe voi v-ar ameninta tatal vostru ca va bate, va omoara sau ca va da afara din casa, cum a-ti proceda?!
Nu poti trai in ritmul asta, daca nu este dus si tratat cu forta.

| Trolli a răspuns (pentru ciupitumariusionut1234):

Procedezi bine, banuiesc ca iti este greu (desi este bolnav, el este tatal tau, il iubesti si vrei ca el sa se faca bine). Esti constient ca trebuie sa primeasca ajutor specializat si asta cat mai curand...

Si da, ai dreptate, nimeni nu poate trai intr-o casa cu un om care ameninta... Sper sa se faca bine si sa traiti in pace! Succes.

| Antonia2001 a răspuns:

Uite... Părerea mea este că procedezi bine... Mama mea a mai procedat aşa timp de un an, dar acum s~a schimbat... Dacă e de multă vreme chesti asta şi nu se schimbă... Nu ai de ales... Multă sănătate vă doresc.