| heddy10 a întrebat:

Pe la inceputul verii am cunoscut o fata, de care imi placea de ceva vreme dar nu am fost foarte nerabdator sa o bag in seama pentru ca veneam dupa o despartire si inca nu ma simteam pregatit pentru o alta prezenta feminina in viata mea. Insa intr-un final s-a intamplat.
Ne-am vazut cateva seri la rand si am stat de vorba pana dimineata (stam in acelasi camin). Dupa ce i-am marturisit intentiile mele mi-a spus ca si ea ma place doar ca momentan nu vrea o relatie pentru ca vine si ea tot dupa o despartire si nu ar vrea sa isi bata joc.
I-am spus de multe ori ca nu vreau sa grabesc lucrurile sub nicio forma.
Pe parcursul verii nu ne-am vazut (stam destul de departe unul de celalalt), insa am vorbit ocazional.
Prin iulie-august, dupa niste discutii mai personale, mi-a spus ca ma vede doar ca pe un prieten desi, asa cum am zis si mai sus, pana sa se termine anul de facultate mi-a zis ca ma place super mult.

Acum de cand a inceput scoala si ne-am intors la camin, ne-am vazut foarte rar si o simt mai rece. Ne salutam daca ne intersectam, ne imbratisam cand se urca in tren sau pleaca in camera. Chestiile astea le faceam si la inceputul verii cand ne-am cunoscut, dar acum parca nu o mai simt la fel.
Eu ii tot propun sa ne vedem, sa iesim, si ma refuza mai tot timpul.
Ultima data cand am vorbit cu ea i-am dat usor de inteles ca sunt gelos ca o vad cu alti baieti (prieteni din grupul ei) si cu mine nu vrea sa iasa.
Mi-a explicat ca ea a tot incercat sa simta ceva pentru mine dar acum in toamna cand ne-am revazut, nu a simtit "acel ceva".

Cred ca e destul de evident ca am ajuns in friendzone sau ceva de genu si ca ma vede doar ca pe un amic.
Nu pot fi prieten cu ea. M-am aprins foarte tare din prima clipa in care am vazut-o si nu as suporta sa ii fiu amic in timp ce are o relatie cu un eventual alt baiat.

Cum as putea sa repar asta? Sa o fac sa ma vada mai mult decat ca pe un prieten?
Ce am facut gresit? Sau ce ar trebui sa fac diferit de acum incolo?
Daca mai are vreun rost, ce tactica ar trebui sa aplic?

Multumesc anticipat!

19 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ai fost prea disperat dupa ea, si-a dat seama ca te are la picioare din prima clipa si i s-a dus tot interesul pe care posibil il avea la inceput. Nu mai ai ce sa faci acum decat sa te retragi, cu geloziile alea si "cu mine nu iesi" doar ai intrat mai mult in penibil si in functia de "catelus disperat' deci efectiv ti-ai ruinat orice sansa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Adevarat. Ar trebui sa primesti funda...

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc de confirmare si apreciere

| 1231242 a răspuns (pentru Adry05):

Salutări!

Dacă ce ai spus tu este adevărat, înseamnă că fetele în general sunt t@rfe, eu cred că a ochit unul mai bun, prin urmare are un plan B, cu disperarea mda, cam ai dreptate, se prea poate.

| Adry05 a răspuns (pentru 1231242):

De ce naiba ar fi tarfa in situatia zisa de mine wtf? tu stii macar ce inseamna tarfa sau folosesti cuvinte asa gratuit?

| heddy10 explică (pentru 1231242):

Tot ce am spus este adevarat. Nu stiu ce sa zic.ea e o fire foarte prietenoasa si nu e genul care profita de faptul ca sta la camin si cauta aventuri. E foarte cu capul pe umeri ca sa zic asa..numai ca nu simte la fel si cred ca mi-am jucat cartea prost de la inceput.

| SkyPilot a răspuns:

Pana sa te cunoasca mai bine erai interesant. In acea perioada ar fi trebuit sa ii sugerezi prin gesturi, nu prin vorbe atractia pentru ea. Ar fi trebuis sa o atingi fara tenta sexuala, sa faci glume cu tenta sexuala, sa faci "lucruri barbatesti", sa o inviti in fel de fel de locuri interesante, sa o faci sa rada. Pe fete nu le intereseaza problemele tale din trecut. Daca nu era pregatita, trebuia sa gasesti tu metode sa o pregatesti. Daca a vazut ca nu ii oferi decat vorbe, ai trecut in friendzone.
Nu exista o solutie rapida de a iesi din friendzone. Trebuie sa identifici acele lucruri care o fac sa te aprecieze ca "friend" si sa le reduci/elimini. Sau sa dispari o vreme si sa apari "reinventat", sa arati a barbat atragator, puternic, inteligent. Ar fi bine sa faci asta oricum, daca nu va fi ea, vei gasi alta cu care vei avea mai multe sanse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. A avut atractie dar nu ai actionat la timp si ai distrus tot cand ai inceput sa ai discutii personale, nu mai face asta de acum incolo...

| heddy10 explică (pentru anonim_4396):

Nu te gandi ca am coplesit-o cu vorbe dulci si copilarisme...prin discutiile alea personale i-am spus ca nu as vrea sa ne grabim si ca ar fi frumos sa incercam, sa ne dam o sansa...chestii de genul asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru heddy10):

Nu conteazã. Doar faptul ca ai petrecut mult timp cu ea, faptele tale au fost cum zici tu.

Ce nu intelegi e cã te-a vazut ca cineva care se poate distra, de ce ai crede ca ii arde de o alta relatie dupã o despartire? A vrut doar sex de la tine si tu nu il ai oferit la momentul potrivit.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ce au discutiile personale?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Pãi se fac când esti intr-o relatie, Nu când cunosti o fatã de putin timp...

"I-am spus de multe ori ca nu vreau sa grabesc lucrurile sub nicio forma. "
[...]
Ne-am vazut cateva seri la rand si am stat de vorba pana dimineata

| anonim_4396 a răspuns (pentru heddy10):

Dacă îți plăcea mult de ea, era loc de grabă, nu crezi?

| heddy10 explică (pentru anonim_4396):

Noi am inceput sa vorbim cu o saptamana inainte sa se termine anul de facultate si sa plece acasa (nu e din Bucuresti), si am avut ocazia sa ne vedem doar cateva seri, apoi a ramas vorba ca tinem legatura si ne vedem cand ne intoarcem. Ar fi fost cam aiurea sa fortez ceva si apoi sa nu ne vedem 3 luni. Chiar si daca as fi incercat, cum am mai zis, e a nu voia o relatie pentru ca iesise dintr-una.

| Treaem24 a răspuns:

Se înțelege de la sine ca n-are rost las-o in pace

| heddy10 explică (pentru Treaem24):

Imi e destul de greu sa o las in pace. O plac foarte mult iar faptul ca stam in acelasi camin si stiu ca e aproape de mine nu prea ma ajuta...

| Thyself a răspuns:

Singura ta variantă ar fi să nu o bagi în seamă deloc. Nu o mai saluta niciodată. Fă-te că nu există. Și eventual schimbă ceva la tine, ceva evident, freză, barbă, ţoale, orice. Faptul că staţi în același cămin ar putea funcţiona în favoarea ta. Dar ia-ţi gândul de la relaţie. Cel mult ai putea s-o intrigi în așa fel încât să te *** o dată. După își va pierde interesul iar. Nu ar strica să vezi dacă mai ai și altă variantă prin cămin, să te bagi în seamă cu altă fată. Dar reţine, dacâ o vrei de relaţie și viitor lupta e deja pierdutâ. O poţi face doar să realizeze ca ar vrea să va jucati impreuna, ce a vrut si prima data, doar ca tu ai preferat vorbele, sa o iei usor

| heddy10 explică (pentru Thyself):

Multumesc de sfat! happy

| paul0507 a răspuns:

Salut! Si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare. Placeam fata respectiva foarte mult dar din pacate sentimentul nu a fost reciproc. Dupa 3 luni ea a venit la mine si mi-a zis sa iesim, normal ca am refuzat. Incearca sa rupi orice fel de legatura cu ea si doar sa o saluti, o sa ii arati ca esti cu capul pe umeri si nu depinzi de o femeie. baftawinking