| Mihai720 a întrebat:

Am varsta de 20 de ani si de curand m-am angajat ca asistent medical pe sectia de cardiologie. Am aproape 2 saptamani de cand lucrez si vineri mi s-a intamplat un lucru putin ciudat pentru mine... Am facut un EKG la o doamna si dupa aceea, acea doamna m-a chemat la ea sa ii dau drumul putin mai incet la oxigen de la aparat si mi-a bagat mana in buzunar oferindu-mi o bancnota de 10 lei, i-am refuzat dar dansa a insistat si simteam ca vine o alta asistena spre mine si am plecat multumindu-i doamnei, dand din cap. Ma simt putin prost ca am acceptat acest " ciubuc". De ce credeti ca a recurs dansa la acest gest? Si ce ar trebui sa fac sa nu ma mai simt asa " prost" acceptand o suma de bani din partea pacientilor de care eu trebuie sa am grija? sad

9 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

"De ce credeti ca a recurs dansa la acest gest?"
Obisnuinta.

"Si ce ar trebui sa fac sa nu ma mai simt asa '' prost'' acceptand o suma de bani din partea pacientilor de care eu trebuie sa am grija?"

Sa refuzi. Poate te trezesti intr-o zi cu cineva sub acoperire si...poc! dosar penal.

Ceea ce ai facut reprezinta o infractiune. Si anume, luarea de mita.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să faci așa.
Eram în Germania. Am lăsat bacșiș 25 de bani. A alergat după mine și mi i-a dat înapoi, era să mă bată.

| Totenkampf a răspuns (pentru sadrian46):

Nu compara Deutschland cu leagănul corupției, doar sunt blonzi cu ochii albaștri, nu? Au fost un exemplu de "Așa, da" întotdeauna, la fel precum romanii, spre deosebire de slavici sau alte nații.

| siriusblack98 a răspuns:

De ce a recurs la un asemenea gest? Prietene, tu esti genul de om cu o meserie in care clientul/pacientul cunoaste mai multe decat tine.Pentru ca asta este practica in toate spitalele din Romania.Pentru ca majoritatea colegilor tai din spitale atat doctori cat si asistente nu ''functioneaza'' decat cu bacsis, altfel cazi langa ei si nu te baga nimeni in seama.Am fost joi cu o cunostinta la spitalul Sf.Ioan din Bucuresti, persoana avea programare pentru endoscopie digestiva la ora 08:30 dimineata, am asteptat acolo pana la ora 15:00 cand omul a cazut jos pentru ca i s-a facut rau (nu avea voie sa manance si sa bea apa) si nu ne-a bagat nimeni in seama.Treceau doctori si asistente pe langa noi si ne ocoleau, ala pe jos lesinat si eu disperat langa el.Am alergat in sectia de cardiologie si i-am bagat la o asistenta 50 de lei in buzunar, imediat a mai luat pe una cu ea si l-au pus pe om la perfuzie pe holul spitalului in fata cabinetului unde se faceau endoscopii.Nu mai zic ca i-au pus si branula pe mana degeaba deoarece l-au confundat cu alt pacient care trebuia sa faca endoscopie de colon.Nu a mai vrut sa stea, am plecat acasa si s-a lipsit si de endoscopie, si de tratament.Si vezi ca asta este un caz minor, habar n-ai tu ce este prin spitalele din Romania, dar vei afla.Am ajuns sa imi fie scarba de toti astia care lucrati la stat.

| Andreeush a răspuns:

Din păcate la noi în țară sa obișnuit lumea să dea șpagă, mai ales în spitale.

| mgtow a răspuns:

Pacienti cu minte veche. Un tanar nu dadea spaga. Puteai sai bagi banii sub mana

| AliGab a răspuns:

Simplu! Nu ar fi rau sa ii iei din buzunarul tau si sa ii bagi in buzunarul lor la loc. Daca merge este bine, daca nu, accepta-i si gata, insa niciodata sa nu ingrijesti un pacient pentru foloasele pe care le-ai putea obtine sau sa ai pretentie la astfel de foloase. Succes!

| Mihai720 explică (pentru AliGab):

Astăzi dimineața la munca doamna respectiva s-a externat si mi-a spus " sa scot o fata la suculet" i am zâmbind... Ce puteam sa fac? Inițial i am refuzat, dar dansa a insistat si îmi era frica sa nu ma vadă cineva si au rămas în pumnul meu bancnota stransa... Voi încerca să fiu mai atent data viitoare

| Sofer a răspuns:

În semn de mulțumire îți oferă. Alți nu se mai satura de bani.