| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, sunt un baiat cu dizabilitati si lucrez la un centru crestin ca voluntar si eu sunt platit 3 lei pe ora si asta nu imi convine, iar eu sunt chemat doar cand au nevoie de mine si am un lider de tot rahatul care ma plateste putin. Crede-ti ca se mai merita sa lucrez pentru aproape nimic ati trecut si voi prin situati asemanatoare ca asta, astept raspunsuri.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti voluntar n-ar trebui sa fii platit, voluntariatul exclude plata pentru munca depusa.

Bula
| Bula a răspuns:

Asa cum au scris si cei d-inaintea mea, voluntariatul nu se plateste. Tu primesti doar bani de buzunar de la lider.

Daca vrei sa castigi bani mai multi, ca handicapat poti urma curs de calificare si specializare, angajatorul poate primi sprijin din partea statului daca te angajeaza, poti beneficia de multe gratuitati si ajutoare.
Iar daca te angajezi undeva, colectivul te va sprijini, daca si tu te vei comporta frumos cu colegii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intr-un fel ai dreptate! te-ai dus voluntar si ei te platesc? Ce oameni rai, domnule! Eu nu te-as plati deloc. Si mai esti si crestin!

| Xenoverse a răspuns (pentru Salontanul):

Eu nu sunt pocait ca sa lucrez gratis, omul trebuie sa traiasca din ceva.

| Salontanul a răspuns (pentru Xenoverse):

Aha. Deci crestinii (altii decat pocaitii) n-au voie sa faca fapte bune? Macar stii ce inseamna cuvantul "voluntariat"? Hai ca esti ciudat!

| Xenoverse a răspuns (pentru Salontanul):

Ciudat esti tu, nu intelegi prin ce situati grele trec eu.

| Salontanul a răspuns (pentru Xenoverse):

Asa este! Si te-ai gandit sa castigi din voluntariat? Iti meriti soarta daca nu gandesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, daca este munca voluntara, asa cum ai specificat mjai sus, ar trebui sa fii super multumit cu 3 lei pe ora, ca-i voluntariat, care de obiecei nu plateste nimic, nu angajat!

| Freya1 a răspuns:

Cauta intre timp si un alt loc de munca ca mai sunt pentru persoane cu dizabilitati.
Am vazut anunturi la ansamblat piese sau cv in it cauta anunturi si suna sa vezi daca nu iti este mai rentabil in alta parte

| Bondarel99 a răspuns:

Pai tu te-ai dus acolo ca voluntar, iar liderul tău a hotărât sa îți răsplătească cumva efortul depus. Deci tu nu ai statut de angajat din ce am înțeles eu, dacă vrei sa muncești poți face niște cursuri sa înveți o meserie sau ceva, faptul ca ești o persoana cu dizabilități nu înseamnă ca nu te poți angaja.

| minrest a răspuns:

Numai tu ai date destule ca sa apreciezi daca merita sau nu. Printre altele, depinde si de dizabilitati. Pana la urma, esti voluntar, puteai sa nu primesti nici un ban. Mai bine ai invata o meserie compatibila cu dizabilitatile tale.

| KlArt a răspuns:

Presupun ca dispui de o pensie speciala. Ce crestin esti tu?