| valeria4u a întrebat:

Se organizeaza o tabara la scoala noastra. Si mama nu ma lasa sa merg crying Tabara dureaza 7 zile si am rugat-o mult si la sfarsitul conversatiei a spus ca nu mai vrea sa auda subiecutl "tabara" in casa. Daca o mai rog se enerveaza... Toti copii merg si. se distreaza. sad Cum sa fac sa pot si eu sa merg? crying Va rog. imi doresc mult sa pot merge. sad

Răspuns Câştigător
| xCarolina a răspuns:

Probabil ai insistat prea mult si a considerat ca devii obraznica.Trebuie sa te inscrii acum, sau mai este timp? In cazul in care se mai poate astepta, evita sa mentionezi subiectul "tabara" pentru o vreme, exact cum ti-a cerut mama ta.Incearca in tot timpul asta sa fii cat mai cuminte si sa iei note bune/sa iti corectez medii cat de mult poti. Apoi, incearca sa iti convoci familia la discutie.Important este sa ai motive cu care sa ii convingi ca esti destul de responsabila si, mai mult de atat meriti sa mergi. Ofera-te sa ajuti la treburi casnice si, eventual, sa cotizezi cu o parte din banii de buzunar la cheltuielile taberei.

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Motivul pentru care nu te lasa care ar fi?

| valeria4u explică (pentru suntserios):

Zice ca sunt prea mica (am aproape 13 ani) si eu stau in Dambovita si tabara e in Delta Dunarii. sad

| suntserios a răspuns (pentru valeria4u):

Asta e un motiv solid pentru ei.
Daca erau chestii de genu ca nu iei note mari ca nu esti responsabila ca nu ajuti prin casa aveai sa sanse sa ii faci sa se razgandeasca.

| Ađřıαηηα a răspuns (pentru suntserios):

Poate sa se foloseasca si de harnicia ei. Poate sa le zica. ca este ascultatoare si ca merita happy

| Ađřıαηηα a răspuns:

Heii happy
Poi poti sa aduci subiectul in discutie cand o vezi ca e in toane mai bune si zambeste ( indicat ar fi sa zambeasca datorita tie) probabil ca o sa se mai gandeasca si incepe sa plangi sau daca nu sa pari suparata si sa faci chestii de genu` "Nu mananc. Sunt suparata ..etc" poate merge.( desi eu incerc de nenumarate ori chestia asta q mama dar nu merge. nu se lasa usor pacalita dar ma rog de obicei ma lasa sa merg in tabere. dar e mai complicat in alte privinte. cum ar fi machiatul laughing si chestii din astea laughing eh nu ca nu le-as face laughing, mrg gata despre mine sa revenim la subiect ) Sau fa`o sa creada ca meriti cu adevarat si imi da si u exemple de copii de varsta ta pe care ea ii crede model adica cei care invata mai bine ca tine si sunt mai respectuosi etc... poate reusesti pana la urma si te lasa.
Sper ca te-am ajutathappybatting eyelashes.
Pa - pawinking wave

| valeria4u explică (pentru Ađřıαηηα):

Problema nu este aceea ca ar fi dezamagita de mine, ci pur si simplu, nu ma lasa. App: am incercat cu plansul si s-a enervat mai tare. sad

| Ađřıαηηα a răspuns (pentru valeria4u):

Aaaa. sad Cam complicata problema. Ei bine. problemele cer masuri disperate. Incearca s`o ameninti laughing ca fugi de acasa rolling on the floor sau nu stiu thinking infrunt`o si spune`i ca`ti doresti cu adevaraaaaaaaaaaaaaaat sa mergi si s`o lasi sa tipe si daca se comporta si mai urat la rugamintile tale atunci n`o mai baga in seama. numai fa nimic care s`o implice cateva zile sau apeleaza si la tatal tau q plansete si rugaminti. IN general ei sunt mai indulgenti q fetele happy si mai rai q baieti iar mamele sunt invers rolling on the floor

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru Ađřıαηηα):

Amenintarile nu merg niciodata la parinti, mai mult ii scot din sarite big grin
In schimb, daca ii rogi frumos si le explici de ce vrei sa faci un anumit lucru, ai mai multe sanse.

| Ađřıαηηα a răspuns (pentru TiffanyღBJ):

Ei la asta iti dau dreptate pentru ca si eu am incercat si a iesit rau laughing Dar poate ca la ea nu se intampla chiar asa. probabil ca personalitatea mamei ei este diferita personalitatii mamei mele :l. Dar daca nu. Bafta rolling on the floor

| valeria4u explică (pentru Ađřıαηηα):

Nup tongue nu e deloc diferita laughing cred ca e mai rea laughing

| Ađřıαηηα a răspuns (pentru valeria4u):

Ei bine eu imi inteleg mama. Adica nu e rea. Doar ca nu e obisnuita ca noi la aceasta varsta sa facem atatea lucruri pe care poate ei o faceau la varste mai mari si ii inteleg pe deplin ingrijorarea dar cateodata exagereaza. laughing

| valeria4u explică (pentru Ađřıαηηα):

Asta e problema! La varsta mea ea facea lucruri mult mai periculoase si distractive decat as face eu acum! Dar. soarta. sad

| Ađřıαηηα a răspuns:

"Imi`ul" de la a 10 a propozitie n-are ce cauta. Sorry dar vin de la scoala stresata si obosita. [ e greu sa petreci 6 ore q nebunii mei laughing dar mrg. ]

| valeria4u explică (pentru Ađřıαηηα):

Nu`i nimic, si eu am niste nebuni... :-s si sunt ff stresata.

| Pyron a răspuns:

Cumparai ceva ce isi doreste si poate te lasa.

| XSexyX a răspuns:

O rogi frumos spunandu-i ca daca te lasa o sa o asculti si o sa o ajuti dupa ce vi din tabara. Sper ca te-am ajutat