| Mantis a întrebat:

Sunt confuza.Cum poti sa iubesti o persoana pe care o urasti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când iubești acea persoană dar circumstanțele sunt defavorabile pentru aceasta. Atunci se naște impresia de ură. Practic, vrei să urăști persoana respectivă dar nu poți pentru că o iubești. Cam așa cred eu că stă treaba.

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu cred că e iubire ci o simplă atracție.

| anonimg a răspuns:

Dragostea este principiu si nu sentiment. Dumnezeu ne iubește și când Îi suntem necredincioși. Aceasta este dragoste; si asa trebuie sa iubim si noi.

| Xpressurself a răspuns:

Atat ura cat si iubirea sunt in fiinta ta. tu simti aceste emotii, sunt ale tale. de aici pornim discutia.
insa aceste emotii sunt de sine statatoare si nu depind de factorii externi in totalitate asa cum cred cei mai multi.
daca iti iubesti mama foarte mult si te gandesti la ea vreo 10-30 minute vei observa ca dupa aceea te poti gandi si la o persoana care nu ti-e foarte draga insa nu o vei ura ci mai degraba vei simti compasiune pentru ea. asta pentru ca deja in fiinta ta exista multa iubire provenita de la gandurile pe care le aveai pentru mama ta adineaori. daca intelegi procesul si pasii poti sa inlaturi orce emotii negative din viata ta in acest fel.
prima data emiti o emotie complementar opusa celei negative iar dupa ce simti ca te-ai incarcat suficient incepi sa te gandesti la persoana pe care o urasti. la fel in oricare alte situatii pentru inceput.
dupa ce intelegi mecanismul si il stapanesti poti sa evoci la dorinta o emotie opusa celei care iti vine de la sine si pe care u o consideri adecvata.
orientativ poti sa consulti urmatorul articol:

http://www.eva.ro/......16692.html

| DjNick112 a răspuns:

Din ura se naste iubirea
Se poate intampla..nu e imposibil

| 49Days a răspuns:

E chiar simplu doar ca greu de spus in cuvinte. Ideea e ca poti uri comportamentul, cuvintele pe care ti le spune, de fapt iti doresti contrariul de la acea persoana si automat...inteegi ce zic?

| AnniaAKN a răspuns:

Una din două, înseamnă că de fapt nu o urăști.
Ura cu iubirea nu vin niciodată împreună, nu se ințeleg prea bine laughing

| DreamZyyy a răspuns:

Pai si eu sunt confuz