| anonim_4396 a întrebat:

Sunt disperat nu mai stiu cum sa fac bani.

Am o pensie de handicap de 1125 lei si mama mea nu imi da nici macar 1 leu, ca sa ies cu prietena mea la mall, am incercat sa ma angajez in multe locuri dar nu ma vrea nimeni crying

Am incercat sa lucrez de pe tot felul de site-uri dar nimic nu se lipeste de mine si nu pricep deloc cum se lucreaza la un site.

Sa nu mai zic ca am incercat si la pariuri si am pierdut o gramada de bani.

Nu stiu cum sa mai fac bani.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta are perfecta dreptate sa nu-ti da nici un ban, pentru ca nu esti capabil sa ai grija de bani, odate ce te duci iute sa-i joci la pariuri, si-i pacat sa pierzi si putinii bani pe care-i ai, in loc sa cumparati de mancare.
Vad de altfel ca mama ta a facut un efort sa-ti ia un laptop de 2000 lei, care este cu mult peste pensia ta, deci gurita mica ca se cheltuie pe tine, mai mult decat se primeste.

De munca se gaseste, dar trebuie sa fii realist la ce esti tu capabil sa faci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da parca luna trecuta mergea bine cu pariurile

în 30 Octombrie | SuperSaiyanVegeta031 explică (pentru Cosmin86):
In 2 zile am castigat 5.000 lei, datorita unui tipster de pe Instagram.
Acum cine e PROST si RETARDAT?

| doctorandus a răspuns:

Cat timp joci la pariuri, mama ta are dreptate. Este spre binele tau.

| dullcat a răspuns:

Mama ta nu iti vrea raul, ci vrea doar sa nu mai pierzi banii.Motivul pentru care nu iti ofera niciun leu pentru intalniri trebuie sa il afli tot de ea.Eu presupun ca ea considera intalnirile o pierdere de vreme si de bani din partea ta, din moment ce tu doresti sa platesti, nu?

| J0B0MAT a răspuns:

Lucrează de acasă, în call center. Dacă înveți o limbă străină, se plătește și mai bine.

| johnnny123 a răspuns:

"Sa nu mai zic ca am incercat si la pariuri si am pierdut o gramada de bani."

Ce surpriză... Haide să-ți aduc aminte ce le răspundeai oamenilor care-ți explicau că nu există ponturi sigure și că-ți vei pierde banii la pariuri:

" în 28 Octombrie | SuperSaiyanVegeta031 explică (pentru mastadont):

De ce te bagi daca nu stii, lasa pe altii sa raspunda care au experienta in acest domeniu, daca nu crezi cauta tipsteri profesionisti pe Facebook, Instagram, etc."

" în 28 Octombrie | SuperSaiyanVegeta031 explică (pentru johnnny123):

Mai du-te de aici cu teoriile tale."

| VoidEternal a răspuns:

Cand m-am angajat eu aveam salariu de 1000 de lei. Chiria era 600 de lei. Mergeam vara iarna cu bicicleta la munca ca sa nu cheltui pe abonament la transport in comun desi nu era deloc aproape. Am strans din dinti si am mers inainte. Imi era mai comod sa stau cu parintii, sa am pretentii la salariu, sa caut ceva mai bun (cu alte cuvinte sa ma complac).

A fost greu, a trebuit sa strang cureaua la limita. Nici vorba de mall, nici vorba de nimic.

Si ghici ce, nu am renuntat la job, nu m-am intors acasa la mama cu coada intre picioare, si mai mult decat atat, dupa ce am plecat de acasa nu am cerut macar o data un leu de la parinti. Un leu. Sunt plecat de acasa de 13 ani.

Acum am tot ce imi trebuie, dar daca nu aveam consecventa si daca aveam pretentii de la primul job, tot la mama eram si acum.

| doctorandus a răspuns (pentru VoidEternal):

Unii oameni sunt inapti pentru munca. Nu poti avea pretentii de la el.

| VoidEternal a răspuns (pentru doctorandus):

Daca stie sa caute s̶c̶a̶m̶m̶e̶r̶i̶ "tipsteri" pe Instagram ca sa faca "banu' gros" eu zic ca e apt sa si munceasca. Daca nu fizic, in alte feluri.

E drept ca oricine isi imagineaza ca te poti imbogati din pariuri si pacanele are clar un handicap, dar uneori e vorba doar de prostie, lene si infatuare.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai daca ai pensie de handicap, inseamna ca ai un handicap de la care nu poti munci. Lucreaza oriunde gasesti deocamdata. Nu te arunca la joburi unde necesita ceva ce tu duci lipsa.

| Dragobeta a răspuns:

Ai pensie, stai cu mama si nu-ti ajung banii. Pentru ca ii pierzi la pariuri. De ce ti-ar mai da mama bani?
Nu intreba cum sa faci bani ci cum sa nu-i mai pierzi. Nu mai juca la pariuri si vei avea.

| Simpatic a răspuns (pentru Dragobeta):

De fapt el pierde din banii nostri ai contribuabililor, ultima data cand am verificat pe lege pensia de handicap era de fapt indemnizatie si primita pe degeaba de la statul roman! Nu este acelasi lucru cu pensionarea pe caz de boala sau pensionarea la termen de la locul de munca in urma stagiului de cotizatie complet, dar este alta discutie...
Pentru mine este dubios cum in doar 4 ani de la 400k de handicapati tara asta a ajuns la peste 800k?

Răspuns utilizator avertizat
| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Ceva nu se leagă aici. Pinocchio, tu ești?