| ma3ryian a întrebat:

Am o firma un srl-d pe un amic. Prietena acestuia are gred de handicap si e insarcinata ( nu sunt luati cu acte ) are indemnizatie pe luna. As vrea sa il ajut sa poata lua ajutorul de crestere a copilului. Problema este ca nu stiu daca e ok sa il angajez pe el la firma el mai lucreaza undeva sau pe ea? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca femeia nu a mai lucrat sau nu are pensie de invaliditate nu va primi indemnizatie de crestere a copilului, daca la data nasterii nu va avea 12 luni lucrate din ultimii 2 ani. Daca nu a mai lucrat si o angajezi acum nu va indeplini conditia indicata, deoarece va avea mai putin de 9 luni.
In schimb amicul, daca va indeplini conditia respectiva, poate primi concediul si indemnizatia chiar fara sa-l angajezi tu, daca acum lucreaza legal la alta firma.

| ma3ryian explică (pentru Ioandelasal):

Amicul meu isi va lua concediu maternal. As vrea sa il ajut sa ii fac un contract de munca cred ca se poate chiar daca firma mea e pe el. Munceste pe minim pe economie si indemnizatia va fi mica. O sa il angajez si eu tot pe minim ca sa ia ceva nai ok. Se merita sa platesti 6 luni cas si restul de taxe. Multumesc mult.

1 răspuns: