| anonim_4396 a întrebat:

Sunt supărat pe fratele meu din Anglia ca nu a vrut să îmi trimită niște bani de ziua mea.

Si anul trecut nu mi-a trimis nimic de ziua mea, dar atunci eram plecat cu familia la tara. Am o mare ciudă pe el, cand e ziua a unui prieten de ai lui sau sotiei lui imediat sare cu bani sa le faca cadouri si mie nu.

Cred ca fratelui meu nu ii mai pasa de mine, voi ce credeti?

Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Poate că acum nu mai lucrează nici el, și nu își permite să trimită bani cuiva în țară.
Anul trecut poate a trecut tot printr-o perioadă în care nu a avut de lucru. Sunt și acolo patroni care nu își plătesc angajații; angajații trebuie să de-a în judecată astfel de patroni și nu e greu. Mulți români din afară nu își spun rudelor prin ce situații trec: fie de rușine, fie ca ceilalți să nu se îngrijoreze pentru ei, etc.
Sfatul meu este să nu îl judeci pe fratele tău, și pe viitor să nu te aștepți la vreun cadou de la cineva. Eu până la 34 de ani nu am primit niciodată vreun cadou, și nici nu îmi doream așa ceva.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e. Il doare in pul de tine... dar sa stii ca in viata e posibil sa aiba nevoie de ajutorul tau candva, atunci i le trantesti pe toate sa se descurce singur

| Drimmero a răspuns:

Mentalitate de barcelonist!

| Xenoverse1 a răspuns (pentru Drimmero):

Te bagi tu in seama pe aici. Pariam cu oricine ca vei aparea si tu aici.

| Xenoverse1 a răspuns (pentru Drimmero):

Apropo! Ce a facut Arsenal cu grecii de la Olympiacos?

| Drimmero a răspuns (pentru Xenoverse1):

Ireal, ce legatura are Arsenal in intrebarea ta? Mai rusinos e sa te bata cel mai slab Real din ultimii 20 de ani, Olympiacos a reprezentat doar un simplu accident.

| Wr3nch a răspuns:

Cred ca nici tu nu i-ai dat nimic si nu ai ce pretindelaughing Doar pentru ca e frate mai mar enu inseamna ca iti datoreaza ceva.

| Xenoverse1 a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu i-am luat cadou fiindca era în Anglia de ziua lui, dar cand era in tara ii luam un parfum, after shave, băuturi etc.

| Wr3nch a răspuns (pentru Xenoverse1):

Asta e altceva happy Well, fiecare om decide ce face cu banii lui. Nu ii iei nici tu nimic de ziua lui si sunteti chit.

| Catrice a răspuns:

Nu erai tu ala de se plângea ca frate-su din Anglia nu ii trimite iPhone sau nu știu ce telefon sau laptop sau mai știu ce vroiai tu atunci?!

| Xenoverse1 a răspuns (pentru Catrice):

Ma confunzi cu altul

| LPCTSTR a răspuns:

Mvai cata depresie de primavara...
Eu de ziua mea primeam... pregateste-te... nimic rolling on the floor desi am 2 surori si rude fix gard in gard cu casa parinteasca; si uita ca inca nu m-am aruncat de pe balcon ca nu mi-a facut surioara cadou.
Acum zi de mine, surorilor mele nu le pasa? Ba bine ca nu. Si totusi inca nu m-a halit depresia rolling on the floor rolling on the floor
Hai sa fim barbati, tu macar ii faceai cadouri de ziua lui? Erai ultimul razgaiat si se comporta nasol cu tine?
Raspunde-ti la intrebari si afla daca ii pasa sau nu.

| Sn4k3 a răspuns:

Spune-i ce simti.

| JicaContra a răspuns:

Mergi la el in Anglia si bate-l, apoi fura niste coronavirus big grin

| Clarity a răspuns:

Nu crezi ca te doare atât de tare fiindcă ii duci dorul?, probabil ați avut o relație diferită înainte sa plece și acum nu o mai aveti.

Acum sa ajuns numa la bani și cadouri ca sa simți ca ii pasa de tine. Fiecare persoana își arată iubirea altfel, nu te îngriji cum ți-o arată el ci cum ți-o arați tu. Realizează ca vorbești numa de cadouri, bani, lucruri materiale.

Îmi pare rau ca situația cu fratele tău sa îndepărtat, da familia ii familie, și dacă ei nu fac ce trebuie încearcă tu sa faci ce poți sa ai relația care ți-o dorești cu adevărat.
Dacă incerci o sa fii împăcat cu idea ca ai încercat, sincer gândește-te cu adevărat ce vrei de la fratele tău.

| ady18 a răspuns:

Invata sa muncesti pentru bani, nu mai astepta de la x si y, poate ca stie ca nu meriti banii, pana la urma si la coada, cu sotia sa are o familie in constructie nu cu tine. Sigur ii pasa de tine, esti fratele lui, incearca sa fi si tu o persoana buna, nu o scursura a societatii, pune ti idei in aplicare care sa fie o afacere pe viitor si sigur de va ajuta, dar daca tu cheltuiesti banii pe jocuri, tigari, alcool, e si normal sa nu ti trimita, i ati si tu haine, spune-i ca te apuci de strans bani, ca ai vazut o pereche misto de blugi, adidasi etc. si principalul lucru este nu l mintii.
Eu am 17 ani, dar de 2 ani, tata imi mai da bani doar pentru liceu, tot ce vr sa-mi iau imi iau din banii mei, am dezmembrat 2 masinii si vreau sa dezvolt o afacere din asta

| Tehno21 a răspuns (pentru ady18):

La 17 ani ar trebui sa pleci la munca baiatule.

| ady18 a răspuns (pentru Tehno21):

Am un liceu de terminat si un permis de luat baiatule
winking

| stancuprint a răspuns:

Nici chiar asa, poate daca nu se mai vede cu tine mult timp, te poate uita cumva dar nu de tot. Sau ai facut tu ceva de nu te mai baga in seama, sau? eventual pur si simplu se vede in Anglia a dat de bani si ce a spus? lasa-l bah pe fratele meu. Dar vezi si tu cum mai decurg lucrurile. Ia-o usor perpedes si vezi ce se mai intampla happy

| NeganMyLove a răspuns:

Pai zic ca sunt mai multe variante
1. E supărat pe tine din nu știu ce motiv
2. Poate strânge mai mulți bani ca să îți ia ceva mai special.
3. Poate așteapta ca și tu sa îi dai ceva, nu doar el sa îți dea ție.
4. Poate ai insistat prea mult sa îți dea ceva de ziua ta și asta l-a deranjat și nu ți-a mai dat nimic.

| Ioanarrrr1333 a răspuns:

Nu înțeleg de ce-i căutați circumstanțe atenuante fratelui din Anglia. Unii frați așa sunt, uita de rude, preferând să le pună chiar și pe unii străini înainte. E nasol să vezi că nu știu cui îi trimite bani, iar când e ziua fratelui trece cu vederea. Și nu e numai latura financiară aici. Chiar dacă cel mic ar avea bani, tot s-ar simți rău văzând că e neglijat.