| robertandrei0001 a întrebat:

Vreau sa ma sinucid... nu mai pot traii... ma simt atat de mort pe interior...am nevoie de cineva cu care sa pot vorbii...am nevoie de cineva...

9 răspunsuri:
| mihaelaa18 a răspuns:

Sa iti iei viata singur este cel mai mare pacat din lumea asta. Dumnezeu ne-a dat viata, si tot el o sa o ia.Nu merita sa iti pui capat zilelor pentru o pasa proasta in care te afli acum.Cred ca fiecare dintre noi trecem prin perioade dificile in viata asta, si ce am rezolva daca ne-am omori cu toti? Pentru fiecare problema exista cate o rezolvare.Sunt oameni care se lupta sa traiasca si nu pot.
Trebuie sa fi puternic.Asa este viata, nu o sa fie niciodata cum vom dori noi.
Eu de exemplu mi-am pierdut 3 cei mai buni prieteni. Dumnezeu i-a luat de langa mine.Ce ar fi trebuit sa fac? am ramas aici, desi imi este greu.Pentru fiecare palma primita de la viata, Dumnezeu te ajuta sa treci peste.
Asa ca, ar fi bine sa iti scoti prostia asta din cap.Nu merita. Poate peste ceva timp vei fi bine, si vei regreta ca ai luat decizia asta.
Capul sus! usor usor va fi bine pentru fiecare dintre noi.Trebuie sa avem rabdare, si se va rezolva.
Ai grija de tine happy

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... happy

| Doub a răspuns:

Atât de multe puncte de suspensie...

Ce problemă ai, tinere?

| sabin89 a răspuns (pentru Doub):

Cum de-o fi acceptând TPU atâtea puncte de suspensie? că mie nu-mi acceptă nici pe jumate cât astea. confused

| Doub a răspuns (pentru sabin89):

Nici mie.laughing)

| minrest a răspuns:

Asteapta sa treci de perioada asta proasta, ca sa poti apuca lucrurile bune pe care Dumnezeu le-a pregatit pentru tine. Salut.

| minrest a răspuns:

Aici rocker batran din Bucuresti, casatorit si cu copii. Ai mesaj.

| Lawliet14 a răspuns:

Sinuciderea e pacat major! Plus ca oricum ai luat-o, produci mult rau celor apropiati. Ai o viata, ti-o accepti pentru ca oricum e scurta si incerci sa-ti rezolvi problemele. Cred ca esti singurul in lumea aceasta care sufera de singuratate? Si daca nu ai curaj sa incerci sa interactionezi cu 20 de persoane in parc in cateva zile sa zicem, poti vorbi cu cineva pe net, oriunde. Poate cu-n psiholog? Poate Telefonul Copilului daca nu esti major?

| Kampion a răspuns:

Ar trebuii ca TPU sa nu mai accepte intrebari din astea ridicole. Sunt copii de maxim 10 ani care vrea sa se sinucida, nu mai sinucidere au in cap. Asta e Romania