| Aixela359 a întrebat:

Pe strada mea este o pisicuta foarte afectuoasa si frumoasa pe care o vad in fiecare zi in acelasi loc. Acum 2-3 saptamani era ingrijita, avea zgarduta, era clar ca e a cuiva de la apartament. Insa de ceva timp este murdara, nu mai are zgarda si arata amarata, deci cu siguranta a fost abandonata. Cred ca stapanii au facut acest lucru pentru ca are pui.
Problema este ca nu cred ca se descurca. Imi este foarte mila de ea, caci niciodata nu vad urme de mancare primita si nu cred ca poate sa faca rost singura de hrana, fiind invatata sa o primeasca fara niciun efort.
Mi-as dori foarte mult sa o pot ajuta si sa o iau in casa pentru a-i gasi un stapan de nadejde ei si puilor. Locuiesc intr-un apartament cu mama si cu alta pisica. Desi noi vrem sa ne mai luam o pisica in viitor, ea nici nu vrea sa se gandeasca la sarmana fiinta (cred ca din cauza puilor).
Rugamintea mea este: Ajutati-ma va rog sa inteleg ce trebuie facut atunci cand adopti o pisica ce va naste si toate problemele sau costurile (la veterinar, de exemplu).
Va rog ziceti-mi lucruri ce m-ar ajuta, nu de genul "Mai bine ascult-o pe mama ta", desi este posibil ca asa sa se termine.
Va multumesc! happy

4 răspunsuri:
| Feelmeunderyourskin a răspuns:

Eu spun că ar trebui sa o adopți pentru că îi este foarte greu sa de hrănească și pe ea și pe pui singura. Atâta timp cât mai ai o pisică și nu vrei pui îi poți pune pe picioare și apoi îi poți dona sau vinde online pentru a le asigura o viața mai bună. În caz că mama ta nu te lasă să adopți pisică in casa, ai putea avea grija de ea afara adică să îi pui o cutie de carton și o păturică afara drept culcuș intr-un loc ferit de câini sau chiar intr-un copac unde o căsuța ar fi perfectă sa fie locul mai plat sau crengile mai groase și desfăcute și i-ai putea da de mâncare chiar acolo niste lapte și puțină mâncărică și când puii de vor mari ii vei dona sau așa ceva pentru a nu ar mai chinui și mama cu ei. Spre sa fie totul bine. Mă poți ajuta cu un sfat pe pagina mea? Funda?

| Aixela359 explică (pentru Feelmeunderyourskin):

Multumesc! Asta voiam si eu sa fac (sa o adopt si dupa sa o dau si pe ea si pe pui), dar cred ca va trebui sa ma limitez la ingrijitul de afara. Totusi, mai astept idei happy
Si cat despre intrebarea ta, imi pare rau, dar n-am avut niciodata iepuri si nu stiu.

| Feelmeunderyourskin a răspuns (pentru Aixela359):

Mulțumesc oricum! Sper ca te-am ajutat

| Feelmeunderyourskin a răspuns:

Eu spun că ar trebui sa o adopți pentru că îi este foarte greu sa se hrănească și pe ea și pe pui singura. Atâta timp cât mai ai o pisică și nu vrei pui îi poți pune pe picioare și apoi îi poți dona sau vinde online pentru a le asigura o viața mai bună. În caz că mama ta nu te lasă să adopți pisică in casa, ai putea avea grija de ea afara adică să îi pui o cutie de carton și o păturică afara drept culcuș intr-un loc ferit de câini sau chiar intr-un copac unde o căsuța ar fi perfectă sa fie locul mai plat sau crengile mai groase și desfăcute și i-ai putea da de mâncare chiar acolo niste lapte și puțină mâncărică și când puii devin mari ii vei dona sau așa ceva pentru a nu de mai chinui și mama cu ei. Sper sa fie totul bine. Mă poți ajuta cu un sfat pe pagina mea? Funda?