| Mario673 a întrebat:

Am si eu o intrebare am doi catei de 2 luni care nu sunt de rasa pot sa ii dresez sa aduca mingea,culcat, sezi?
Va rog

4 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Bineinteles! Si, cateodata, metisii se dovedesc mult mai receptivi si mai obedienti la dresaj, decat cainii de rasa pura!

| Andreea213 a răspuns:

Sigur ca da!

| Pisicuta_Valutza_1997 a răspuns:

Da îi poți dresa chiar daca nu sunt de rasa.
Poți încerca metodele astea:
1. ofera cate o mini recompensa pentru fiecare mișcare de dresaj executata corect sau executata.
2.pentru trucul cu adusul mingii poți încerca asta... leagă recompensa de minge cu puțină ață, când o arunci cățelul ar trebui sa se duca după ia fiind mâncare.
3.eu când mi-am dresat câinele să se rostogolesc sau chestia aia cu mâncarea și el sa stea acolo pe loc și să nu fie tentat sa vina la mine, lucruri din acestea banale, făceam o dată cu el rostogolirile sau statul în două labe(in cazul meu picioare

| Mario673 explică (pentru Pisicuta_Valutza_1997):

Cainele meu nu aduce mingea ii arunc merge la ea o musca o baga in gura dar nu vine nu eu arunc departe la vreo 2-3 metri
A si nici ni vine cand il strig dupa nume!