| NeluPetrol a întrebat:

Bună ziua.

Am o cățelusă, în vârstă de 3 ani, talie mică și are o problemă care persistă de 1 an: se scarpină mereu, uneori face și coji. I-am administrat și NexGard Spectra, timp de 5 luni, starea ei s-a mai îmbunătățit, respectiv nu îi mai cade părul în zonele unde se scărpina frecvent, dar tot mai are mâncărimi. Veterinar nu există în zonă, de aceea am decis să întreb și aici. Există pastile mai puternice pentru ce are?
Mulțumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ar trebui să o luați băbește.
Adică, hrana. Schimbați câte un aliment și observați cum se simte. E posibil ca să facă o alergie alimentară. De asemenea, schimbați locul unde se joacă, se tăvălește în praf, iarbă.
De asemenea, dacă pentru igiena personală folosiți produse cosmetice pentru animale, nu le mai folosiți.
Folosiți doar apă curată, ceaiuri care se folosesc și de oameni pentru păr, pentru curățarea digestivă, renală.
Nu folosiți pastile prea tari e posibil ca să nu reziste cățelușa.
Sănătate!

| NeluPetrol explică (pentru romeo78):

Mulțumesc pentru răspuns. O să încercăm și așa, e o idee bună.

| ancaval a răspuns:

"Există pastile mai puternice pentru ce are?" Păi ce are? Care e diagnosticul?
Dacă e de talie mică, cum poți întreba de pastile mai puternice?
Tratamentul se dă pe kg. Cine știe toate detaliile astea?
Fă rost de medic și rezolvi mai repede. Nu merge cu "încercăm și asta, și astalaltă".

| NeluPetrol explică (pentru ancaval):

Wow, mersi pentru răspuns. Total nefolositor.

| ancaval a răspuns (pentru NeluPetrol):

Total nefolositor? Nu ți se pare logic să mergi la medic? Ce ți se pare așa de "nefolositor"? Ți câinele cu problema de 1 an, e normal așa?
Am înțeles că ești stăpânul lui și tu știi ce ai de făcut, dar nu lua răspunsurile noastre ca pe...ce vrei tu.
Poate problema lui se poate rezolva în 10 zile de tratament corect, și tu ne vorbești nouă de 1 an! Ce să mai zic, când văd așa ceva?
Nu ai ce te supăra, eu nu vorbesc cu răutate.

| NeluPetrol explică (pentru ancaval):

Se pare că nu ai înțeles nimic din întrebare sau nu ai citit-o. Dacă aveam cum să ajung la medic veterinar, ajungeam. Dar, după cum am specificat ÎN ÎNTREBARE, nu există posibilitatea. A venit un ONG, în sat, care ne-a sterilizat toți câinii și pisicii și veterinarul de acolo ne-a spus că are râie și ne-a recomandat medicamentul specificat ÎN ÎNTREBARE (trebuie să-ți desenez, se pare). Dacă puteam ajunge la veterinar, nu mai ceream sfatul oamenilor de rând, pe TPU, care, poate, au avut experiențe similare cu prietenii lor necuvântători. Dacă nu ai nimic folositor de zis, STFU.

| ancaval a răspuns (pentru NeluPetrol):

Am înțeles că nu poți ajunge la veterinar, am și spus în primul comentariu să faci rost de el, mai citește. Totuși, e vorba de 1 an, omule. Într-un an, poți prinde o zi liberă să fugi cu el la medic.
Pe rețelele de socializare, sunt pagini cu diferite clinici, poți trimite poze și cere sfat de la medicii de acolo, în mesaj privat. NU să te agiți atâta, că nu impresionezi pe nimeni cu "STFU". Așa vorbești și cu câinele?
Mai bine te liniștește, în caz că nu ești, și vorbește cu cei care au pagini, dacă NU poți nici cum ajunge la cabinet. E simplu.