| Roxin_Alex_1989 a întrebat:

de ce mi-au murit 2 pesti de acvariu apa cu clor nu au si aer au la inceput sunt foarte ametiti si se tot intorc pe o parte apoi cad jos pe fundul acvariului si mor de ce? funda si vot

4 răspunsuri:
| JustInCase_1628 a răspuns:

Nu prea ai dat detalii in legatura cu acvariul tau.
De cand e pornit acvariul?
Aerare ai?
Ce filtru ai? L-ai curatat/spalat pana acum?
La cat timp faci schimburile de apa si cat la suta?
In principiu, acvariul trebuie lasat la ciclat, dupa care poti adauga pestii. Din apa acvariului trebuie sa schimbi minim 25% saptamanal, mergi pe principiul 1 cm de peste la 1l de apa, si trebuie mereu sa iei dimensiunile la maturitate a pestelui
de ex. : un neon are 5 cm la maturitate-deci pentru unul 5l de apa.
In acvariul tau e posibil sa fie deja instalata o boala. Nu ai spus nimic despre pestii care au murit, aveau branhiile inflamate si rosii? aveau punctulete albe? sunt f multe boli...ce simptome aveau? Trebuie sa urmaresti pestii si astfel vei stii ce tratament trebuie aplicat. Iti las un site de unde sa te documentezi. www.acvariu.ro

| Roxin_Alex_1989 explică (pentru JustInCase_1628):

Filtru nu am acvariul de de 16 litri fara capac, am pompa de aer, ciclat este, schimbul de apa il fac o data la saptamana cam jumatate,

| akka4 a răspuns:

Nu este adevarat. daca folosesti apa de la robinet sau chiar plata, trebuie sa le pui niste picaturi in apawinking cam 20-25 de picaturi la 5-6 l de apa... eu la ai mei la 20l de apa, pun cam 80-85 de picaturi, si le schimb apa la o luna.

| ピンク a răspuns:

Incearca sa fierbi apa si apoi sa o racesti inainte de a o pune in acvariu. Fa acelasi lucru si cu nisipul si celelalte decoratiuni din acvariu.