| badu45 a întrebat:

A cumparat cineva inel din cupru(care arata ca aurul)? Se permite contactul cu apa, si la ce consecinte poate duce?

Răspuns Câştigător
| Annamaria21 a răspuns:

Da, este permis contactul cu apa, numai ca apa sărată de la mare de exemplu il face urat, si nu rezista mai mult de câteva luni

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cocleste. Partea buna este ca daca iei o periuta si niste pasta de dinti, arata ca nou. De obicei se fac din bronz pentru ca seamna mai mult cu aurul dar se procedeaza la fel.

| badu45 explică (pentru Salontanul):

Ok, dar intrebarea era daca este permis contactul cu apa?

| Salontanul a răspuns (pentru badu45):

Si eu ti-am raspuns: cocleste dar se curata. Daca este permis? Cine sa-ti interzica? Politia?

| Salontanul a răspuns (pentru Annamaria21):

Pe cuvant? Si vasele de cupru si bronz gasite in Marea Neagra de ce nu s-au dus? http://www.romanialibera.ro/......gre-194514
Ai auzit de fenomenul de oxidare a cuprului care se numeste "cocleala"?

| Annamaria21 a răspuns (pentru Salontanul):

Si când cocleste se face frumos, sau cum? Am spus ca se face urat, scuze draga ca nu am specificat "coclit" nu am spus ca se evaporă, ok, se curata, dar ca "nou" nu o sa mai fie

| Salontanul a răspuns (pentru Annamaria21):

Ai spus ca nu rezista cateva luni. Eu cred ca ai crezut ca se evapora ca altfel nu-mi explic de ce ai vorbit de luni? Coclirea se produce intr-o zi-doua. E adevarat, nu se face frumos dar se curata si-i ca nou.

| Annamaria21 a răspuns (pentru badu45):

Da, este permis contactul cu apa, numai ca apa sărată de la mare de exemplu il face urat, si nu rezista mai mult de câteva luni

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i recomanat inelul din cupru, pentru ca, la contactul cu aerul oxideaza (cocleste) si te murdaresti pe maini de la el.
Apoi, nu mai arata ca aurul, arata negru si urat, ca aici:
https://www.google.com.au/......ps?/search