| GasBoy a întrebat:

Cum aflu daca un inel este de aur? Are culoare galbuie(ca aurul) si pe interior scrie 579 si 18k, poate fi de aur?

11 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Da, este de aur, dar daca are stanta 579 nu cred ca este de 18k "Aur 14 carate... 585 ‰ (585 ‰ inseamna 585 parti aur pur din 1000 parti de aliaj) " si linkul de unde am luat asta este : http://www.bbcollection.ro/Prezentare_metale_pretioase-1.html

| Lexi888 a răspuns:

579 e seria si 18k înseamnă ca e de 18 karate deci e de aur si are 18 karate. funda?

| hondru a răspuns:

750 este stanta pentru 18k.

| RobDogg a răspuns (pentru hondru):

Esti beat.

| hondru a răspuns (pentru RobDogg):

Dar care este cunoscatorule stanta pentru aurul de 18k? da nu te superi.te intreaba un om beat

| RobDogg a răspuns (pentru hondru):

Ai baut si mai mult...

| hondru a răspuns (pentru RobDogg):

laughing)

| RobDogg a răspuns (pentru hondru):

tongue

| lianaiovan a răspuns:

S-ar putea. De obicei, K inseamna karate, deci inelul e de aur de 18 karate. Mai bine il duci la un specialist, sa-l studieze indeaproape si sa vada daca e din aur sau nu.

| Karolina071919 a răspuns:

Ca sa fii sigur poti sa il duci la o bijuterie undeva...eu cred ca este de aurhappy

| Gabs98 a răspuns:

Sgarii peretele daca lasa urma e de aur ( metalele pretioase lasa urme negre, pe un perete alb desigur )