| UNEXPERTINCEPATOR a întrebat:

Am fost sunat de un om de la Digi și mi-a spus că pentru 13 lei îmi dă un abonament de mobil cu următoarele facilitați: Minute nelimitate în orice rețea la nivel național, 300 de minute internaționale, SMS URI nelimitate în rețeaua digi și internet nelimitat.

Mi-a părut prea bine să fie adevărat inițial așa că am consultat site-ul digi. Unde scrie că într-adevăr este un abonament cu caracteristici similare, diferă doar minutele internaționale, care sunt 3000 pe site, dar prețul abonamentului este de 5 euro, acesta fiind cel mai scump abonament de la digi.

Am sunat omul înapoi și i-am spus că acel abonament pe site este 5 euro nu 13 lei. Iar el mi-a răspuns că el ca și agent îmi face oferta aceasta, să mi-l dea la 13 lei. Doar că nu am 3000 de minute internaționale ci doar 300 in rest este identic cu cel de pe site.

Voi ce credeți? Vrea să mă prindă la abonament, iar după mă încarcă prețul full?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îți arate contractul.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Abonamentul este de 5 euro (daca ai un singur telefon pe acel abonament si scade la jumatate daca ai 4 telefoane).
Daca este promotie pe o durata de cateva luni, atunci pretul poate fi redus chiar la jumatate, pe acel timp.
Caracteristicile abonamentului contractat insa raman neschimbate, conform pachetului "Nelimitat" (vezi site-ul).

Doar agentul a gresit, ofertand 300 in loc de 3000 minute.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cel mai probabil e o oferta de-aia cu 13 lei primele 6 luni. Sau chiar e 13 lei, dar e o oferta pe care o fac doar agentii. Anyway, la pretul asta nu gasesti ceva mai bun ca si minute/GB de date oferiti.

| UNEXPERTINCEPATOR explică (pentru GabiDumitrescu):

Mi-a spus că permanent este așa, la sigur pe 1-2 ani cât ține contractul. Da îmi e să nu îmi dea țeapă. Eu n-am avut niciodată abonament la telefon. Si am și auzit o grămadă de întâmplări pe net cu oameni care au fost înșelați de diverse companii de telefonie mobilă. Și de-asta încă nu sunt sigur ce sa fac.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Stai breh calm, am abonament la Digi.Mobil de mai bine de 10 ani. Nu am avut probleme cu facturi incarcate vreodata. Iar cu 300 de minute internationale ai oferta de 3 EUR, nu ti-a facut nici o mega-oferta agentul respectiv. Abonamentul Optim 3, nimic mai mult - https://www.digi.ro/servicii/telefonie-mobila/abonamente

| UNEXPERTINCEPATOR explică (pentru GabiDumitrescu):

Abonamentul optim 3 e cu minute nelimitate in rețeaua digi. Mie agentul mi-a promis abonamentul acela de 5 euro, mai exact a spus că pe acesta mi-l dă pentru 13 lei. Este vorba despre minute nelimitate in orice rețea și internet nelimitat pentru 13 lei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Nu exista internet nelimitat, nici la Optim Nelimitat. Am eu de-ala (asa se chema cand am actualizat). E limitat la 50 GB full-speed, apoi ai net in continuare, nu platesti in plus, dar merge foarte lent. Uite, 3 EUR - https://www.digi.ro/......-nelimitat
In concluzie, nu iti ofera nimic special. Mergi la un sediu Digi si fa-ti abonament acolo. Sau cred ca poti comanda si online direct.

| UNEXPERTINCEPATOR explică (pentru GabiDumitrescu):

Nici eu n-am crezut ce mi-a spus. Am zis că vrea să mă prostească în vreun fel.și de-asta am zis să pun o întrebare aici…

| SingleForOne a răspuns:

"Până în una-n alta", tu trebuie să citești contractual cap-coadă!
Nu spui da, da, da, ok, și semnezi la final!