| mariusbv1 a întrebat:

Am si eu de facut o instalatie trebuie sa pun 2 becuri ( pe hol si in baie ) si o lustra ( in camera ) si 2 intrerupatoare duble unul pentru lustra si unul pentru cele doua becuri. Cum vine facuta instalatia? Am facut o schema voi pune un link si vreau sa stiu daca e corect ce fac?
Link schema : http://s14.postimg.org/z8qwn5xn5/Schema.png

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Reguli incalcate:
-faza trebuie sa treaca prin intrerupator (ma refer la cea cu verde). Altfel risti ca la montarea unui bec sa te curentezi.
-nu se duc doua faze diferite la lustra. Lustra, daca are 3 becuri de la intrerupatorul dublu se duce un fir la doua becuri si altul la un bec dar cu aceeasi faza. Nulul se duce direct la toate fazele.
Daca toate becurile (si de pe hol si din baie) vrei sa le pui la aceeasi siguranta vine o singura faza. Daca pui doua si un nul risti sa arzi instalatia electrica. Tu ai dus si faza cu rosu (altfel bine ca ai pus-o prin intrerupator) si cea cu verde (direct- nu este bine).
Concluzie: lasa faza (cea cu rosu)prin intrerupatoare si sterge faza cu verde. in loc de albastru trece rosu ca este aceeasi faza.

| mariusbv1 explică (pentru Salontanul):

Ma poti ajuta cu o schema facuta in paint te rog frumos?

| mariusbv1 explică (pentru mariusbv1):

Am refacut un pic schema si vreau sa imi spui daca acuma e bine? Multumesc!

http://s18.postimg.org/eb09onvux/Schema.png

| mariusbv1 explică (pentru Salontanul):

Dar schema asta care am pus.o eu nu este buna?

http://s18.postimg.org/eb09onvux/Schema.png

| Salontanul a răspuns (pentru mariusbv1):

La fire pentru becuri nu exista de cat nul si faza. impamantare se pune numai la aparatura cu stecher tip shucko. Adica la frigider, masina de spalat, etc. Uita-te pe schema facuta de mine, copiaz-o si mergi cu ea la un electrician sa-ti confirme.

| mariusbv1 explică (pentru Salontanul):

Daca imi confirmi ca schema asta
http://s18.postimg.org/eb09onvux/Schema.png este buna sau sa imi spui ce am gresit la ea iti dau funda. Multumesc!

| Salontanul a răspuns (pentru mariusbv1):

Mai frate! Eu ti-am scris in romaneste. Daca nu intelegi eu ce sa-ti fac? Nu pot sa-ti bag cu galeata in cap. Ia ambele scheme si mergi la un profesor de fizica. Sa-ti explice ca nu exista impamantare la becuri. Nu vrei sa intelegi eu nu-ti mai raspund. Mai ia si schema veche si du-o si pe aia. Sa vezi ca-ti da nota 3 la fizica.