| NowForYou000 a întrebat:

Am si eu o foarte mare problema, o problema in care nu credeam ca voi ajunge vreodata. Din cauza saraciei din tara, am zis sa plec si eu in Anglia, ca auzeam multi romani ca e o tara "nemaipomenita". Si am plecat in urma cu o luna in Anglia. Am muncit ce am muncit, iar acum nu ma mai vor. Au spus ca doar pana duminica seara mai am voie sa stau in casa lor. Nu am nici macar o lira in buzunar, iar salariul pe o luna au zis ca mi-l da abia luna viitoare(ca cica e un fel de garantie). Eu de cateva zile ma tot rog de ei plangand sa imi dea macar bani de drum spre casa, pana in Romania si imu spune intr-una sa ii las in pace ca nu e problema lor, sa ma descurc. Chiar si mai devreme le-am spus si tot asa au zis, sa ma descurc eu. Chiar si ai mei si prietenii au vorbit cu ei la telefon(ca le-am dat nr) si au spus sa ii lase dracu in pace ca pe ei nu ii intereseaza. Acuma va rog eu frumos, ajutati-ma si pe mine cu un sfat, ce sa fac acum? Mai am 2 zile de stat si dupa sunt data afara? Va dati seama ca am sunat pe toti sa cer bani... prieteni, rude, colegi, familie... dar nimeni nu are, absolut nimeni. Tata e decedat, mama nu are saraca de unde. Ce fac? sad Ma gandeam ca diseara sa ma duc pe strada sa cersesc de la straini, ma msi gandeam sa ma duc si la politie sa le spun. Am doar 18 ani si e prima oara cand am plecat de acasa. Nu stiu ce sa fac. Pleaseeee, spuneti-mi la cine sa apelez sa ma poata ajuta si pe mine cu drumul pana in Romania? In orasul Birmingham ma aflu.

13 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut.Parerea mea ar fi sa te duci la politie si sa le spui ca vrei sa te intorci in Romania si ca nu ai bani de drum.Succes,ai grija de tine!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Viața te încearcă greu. Este o soluție. Nu o știu, dar mai caută. Haine pe rine ai? Că e frig afară. Caută imediat altceva de lucru. Cerșește cu a pancartă pe care scrie ce ai pățit. Caută o biserică românească. Caută Salvațion Army. Pleacă pe jos spre România sau cu autostopul. Fă curte la o fată și cucerește-o pe loc. Mergi în piață și angajează-te la cineva pe mâncare și cazare. Mergi în port și încearcă să te îmbarci clandestin pe un vas. Stai lângă un stop și șterge mașinile pe parbriz și cerșește mărunțiș. Stai în centru și cântă colinzi în română cu voce tare, poate se oprește un român și îi spui ce ai pățit și rogi să te ajute. Mergi un bar și cerșește cu discreție de la clienți. Mergi la orice restaurant întâlnit în cale și cere să speli vase o zi pentru mâncare. Dormi în metrou și în gară.
Uite o adresă. The Salvation Army Homeless Service Birmingham. 72 Shadwell St, Birmingham B4 6HA, Regatul Unit. Telefon: +44 121 236 6554.

| CerCopiTec a răspuns (pentru sadrian46):

Iar te ai bagat aiurea si nu ai citit problema inainte. e vorba despre o fata si tu ii recomanzi sa faca curte unei fete

| sadrian46 a răspuns (pentru CerCopiTec):

Nu puteam să concep că o fată ar fi putut păți așa ceva. Eu i-am oferit niște soluții, tu doar mă critici.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Adica nu gasesti tu o spalatorie auto sau un restaurant sa speli vase ceva? Sau tu te-ai dus la romani acolo? Daca nu esti lemn cu engleza, nu exista sa nu te descurci!

| NLS a răspuns:

Mergi la politie urgent, sau mai bine, ia legătura cu cineva din România de la politie, sa vorbească acolo...
Sau dacă ai o filiala a Consulatului prin apropiere, mergi acolo.
Știi sa vorbești engleza suficient cât sa le explici ce s-a întâmplat?

| GouDidodino a răspuns:

Ai putea ieși in strada, dar in loc sa cersesti, sa prestezi diferite servicii, mai ales pe înserat. Succes

| CerCopiTec a răspuns (pentru GouDidodino):

Cred ca servicii din alea aprestat ma ta cand te a facut pe tine retardule

| GicaGigekGica a răspuns:

Daca stii cat de cat engleza spune-le oamenilor de pe strada problema ta si intreabi daca vor sa iti dea bani de drum. Sunt sanse mai mari asa decat sa cersesti.

| ALEXXXL19 a răspuns:

Pe o parte așa merita uni crezând că afară sunt câini cu cofrigi in coada. Sunt in Republica cehă am plecat la 21 ani de curios ce sunt dar am ales să plec aici deoarece am familia și prietenii rude foarte aproape stau aproape de Austria și Germania in caz de max urgență doar trec granița. Părerea mea e sa te duci la ambasada sau la politie iar că tine că ai și 18 ani trebuia să o ei mai aproape de casă nu ști cum e viața de afară ia-o ușor. Bafta și grije de tine acum am 24 ani și sunt tot în Republica cehă m-am și operat de o forma de cancer deci am avut ceva bătaie de cap. Deci iauo ușor

| RedNightmare a răspuns:

Chiar e o situație complicată, ducându-te la poliție ai putea să î-ți ofensezi qngajatorul și să nu-uți mai primești banii deloc

| CerCopiTec a răspuns:

Cine te da afara din casa? cei la care ai muncit? du te la politie sa le faci plangere ca nu ti au platit munca, nu dispera, se va gasi o rezolvare si vei ajunge cu bine acasa sau poate o sa iti gasesti pe cineva sa te ajute astept sa ne zici ce ai facut
bafta

| Sayiumi a răspuns:

Ai putea să te duci la poliție, sau sa îți vinzi și tu din ce mai ai, sau sa faci un îmrumut în bancă dacă te descurci, ce fel de slujbă ai? Ai putea să cauți una în astea 2 zile care să îți asigure chirie