| Melcul a întrebat:

Am si eu o problema.Eu sunt in Italia si buletinul de Rominia este expirat din aprilie anul acesta.Eu am permisul de conducere(Romin) si buletin de identitate Italia care este valabil doar pe teritoriul Italie.
As putea sa imi iau bilet de avion la Wizzair si sa vin in Rominia cu documentele acestea?
Ar fii vreo problema la imbarcarea in avion sau la intrarea in Rominia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa poti intra in Romania, dovedind ca esti cetatean roman, chiar si cu CI expirata.
Problema este in Italia, asa ca acolo ar trebui sa intrebi, daca poti pleca cu acte de identitate expirate.
Daca n-ai pasaport valabil atunci ai putea obtine un titlu de calatorie, de la o reprezentanta diplomatica a Romaniei din Italia (Ambasada ori Consulat).

| Melcul explică (pentru Ioandelasal):

Pai eu am buletin de Italia si scrie pe spate data de valabilitate si "Non e valido expatrio"Ma gindesc ca ei acolo la aeroport nu au de ce sa nu imi dea drumul cu aceast document care este valabil.Eu sunt in Sardegna si e cam nasol sa ajung la Roma si mai ales ca nu am fost niciodata acolo.Eu cu documentele astea cred ca pot sa parasesc Italia zic eu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Melcul):

Intreaba la compania aviatica sau la politia de frontiera italiana, nu cunosc legislatia italiana.
Exista si consulate in Italia, vezi lista completa aici:
http://www.romania-italia.net/roit/consulatele-romaniei-in-italia/

| Melcul explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc frumos pentru ajutor.winking