| Anonim34231 a întrebat:

Bun, deci cineva sa ma ajute in legatura cu PAYPALUL vietii. ma chinui de 30000 ani.
Mi-am facut cont, mi-am bagat cardul si imi cere sa verific cardul (VISA, de la BCR, card de studenti, debit)
Imi cere nu stiu ce **** de "find the 4-digit PayPal code for the charge you authorized"
si "please enter the 4-digit code we sent to your credit card below."
Intrebarea mea este, cum gasesc eu 4 digit code-ul asta?!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Paypalul vrea sa-ti verifice contul bancar si are nevoie sa-ti introduci datele bancare in sistemul lor (indiferent ca-i cont bancar sau credit card). dupa introducerea lor ei procedeaza la verificarea bancara, adica iti retrag din cont in jur de $2 iar tu trebuie sa mergi ziua urmatoare la banca sa ceri un extras de cont, pentru ca in extragerea celor de la Paypal apare inscris un cod de 4 cifre. Acele 4 cifre se pui in sistemul paypal, in linkul pe care ei ti l-au trimis.
Aceasta procedura se face pentru a se confirma autenticitatea persoanei si a cardului bancar, ca numele si datele sa corespunda.
Este totul legal si normal sa se faca asa.
Am trecut prin procedura asta acum 10 ani cand mi-am facut cont de paypal si de fiecare data cand imi expira cardul bancar, sunt nevoita sa trec prin procedura asta de verificare.
Nu te speria, este ceva normal!
daca ai acces la contul tau bancar online, atunci intra in cont a doua zi dupa atragerea celor $2 si vei vedea singur ce scrie in statmentul bancar.
Acel cod de 4 cifre este vital, iar daca nu-l introduci inapi in paypal, nu poti dovedii ca acel cont bancar este al tau personal, ca atare, verificarea si confirmarea lui Paypal nu o poti primii si nci lucra cu ei.
Nu te speria, ce $2 iti vor fii returnati imediat cum verificarea contului a fost facuta de Paypal. Asat este procedura lor standard.

| Anonim34231 explică (pentru Violleta2022):

Pai faza e ca am scos extrasul de cont online si nu imi apare niciunde asta cu paypalul.

| Anonim34231 explică (pentru Violleta2022):

Deci vreo idee?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe spate, poate o fi CVV-ul ala.

| Anonim34231 explică (pentru anonim_4396):

Pe spate pe ce?! Ce CVV? Mai pe romaneste

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim34231):

Pe spate la card. e un numar de 4 cifre.
https://help.gopay.com/......cs/img.php

| Anonim34231 explică (pentru anonim_4396):

Ai zis ca pe spate la card e un numar de 4 cifre. si dai poza unde este incercuit cu 3 cifre.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim34231):

La asta ma uitam si eu, unele carduri au si 4.

| Anonim34231 explică (pentru anonim_4396):

Nu e aia ma. uite, mi-a dat un mail cu un exemplu http://images.paypal.com/......4xh140.gif

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim34231):

Mi-am dat seama ca nu e.
Iti trebuie verificare de 1.5 de pe card, pe care ti ia apoi ti da inapoi.
Poate primesti o chitanta ceva cand confirmi plata aia, zic si eu.

| Anonim34231 explică (pentru anonim_4396):

Pai da, mi-a luat 1, 5 euro de pe card... si cica daca fac extras de cont (am cont online) imi scrie acolo codul. am facut si nu imi arata nimic, absolut nimic.