| kairy65 a întrebat:

Am comandat ceva dupa aliexpress si am primit avizul de la posta. Urmeaza ca saptamana viitoare sa ridic coletul.Este posibil sa il ridic daca adresa din buletin nu corespunde cu adresa de livrare? Si daca refuza sa mi-l dea cum ramane cu banii? Eu am platit cu cardul si daca coletul va fi trimis inapoi expeditorului, pot sa imi mai recuperez banii?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dacă e vorba despre Poşta Română ai toate şansele să NU poţi ridica pachetul de la ei. Sunt foarte bătuţi în cap din acest punct de vedere. Eu sunt păţit cu ei... Şi nu o singură dată.
Aşa că m-am învăţat minte: aleg livrarea prin curier, chiar dacă e mai scumpă. Dar scap şi de mersul după colete, că îmi vin la uşă direct.
Ia legătura cu expeditorul (vânzătorul), explică-i situaţia şi conveniţi de comun acord asupra unei rezolvări amiabile. Cel mai probabil va face o nouă livrare, dar cu un ramburs care va trebui să acopere cheltuielile suplimentare de (re)expediere. Şi aşa ar fi şi normal, nu e vina lor că tu nu ştii la ce adresă locuieşti! (pe buletin).

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu este posibil sa ridici coletul daca cele doua adrese nu corespund --- asta-i regula, din pacate!

Platile se fac in sistem escrow adica, banii tai sunt pastrati, pentru siguranta, intr-un depozit aliiexpress si vor fi transmisi vanzatorului numai dupa ce tu confirmi primirea efectiva a coletului.Deci, deocamdata, banii tai sunt in siguranta. Urmatorul pas este sa deschizi o disputa in pagina de comenzi si va trebui sa ajungi la un consens cu vanzatorul( fie sa iti retrimita coletul la adresa din cartea ta de identitate, fie sa-ti inapoieze banii in contul tau de card). Daca comanda are valoare mica, cred ca vanzatorul nu-si va bate capul cu retrimiterea coletului si-ti va inapoia banii.De regula vanzatorii care nu-si dau acceptul, si fac asta de mai multe ori(cu alti cumparatori), vor fi exclusi de pe platforma.
Vezi sursa :http://timez.ro/......ita-banii/

| mihai69 a răspuns:

Uite care e politica lor oficială:
„If you have made payment and want to change your shipping address, please directly contact your supplier to inform him/her of your new address before your order is shipped out."
Scurt...
http://help.aliexpress.com/change_address.html
Dacă se ajunge la neridicarea pachetului şi returnarea bunurilor, ca să poţi recupera banii, oricum va trebui să iei legătura cu vânzătorul şi să obţii acordul acestuia, apoi să faci o „plângere" pe aliexpress.
http://help.aliexpress.com/......order.html

| Iosif_Kerekes_1980 a răspuns:

Da daca este pe numele tau n-are nimica