| DruKlein a întrebat:

Bună! Am nevoie de ajutor. De 4 zile tot încerc să-mi recuperez contul de Instagram. Se pare că mi-a fost spart. Altcineva s-a logat de pe contul meu pe un alt device, primisem un email cu locația și numele device-ului. Am apucat doar sa schimb parola dar când vreau să mă loghez îmi tot cere cod de backup sau cod de la o aplicație de autentificare. Am încercat cu video selfie dar nu merge. Am nevoie de ajutor. Mulțumesc. Noapte bună.

16 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

Pi daca iti cere cod de back-up...este un cod pe care l-ai creat tu sau e valabil temporar, ori il primesti pe telefon, ori pe mail, ori daca ai o aplicatie de authentification iti apare acolo, o data la 30 sec iti genereaza altul.

Cand ti-a aparut locatia trebuie sa bifezi ca nu esti tu.

| DruKlein explică (pentru blackann):

Ok. Mi-am instalat și Google Authenticator și Duo Mobile pentru asta. Ați putea să mă ajutați să le folosesc pentru a-mi recupera contul? Btw unde găsesc codul de backup? V-aș fi recunoscător. Mulțumesc.

| blackann a răspuns (pentru DruKlein):

Pai trebuia deja sa-ti apara un cod pe Google Authenticator daca l-ai fi setat deja. Daca nu iti apare inseamna ca nu ar trebui sa ti-l ceara pe Instagram... ca nu e setat pentru asta.

| DruKlein explică (pentru blackann):

Bună! Îmi apare un mesaj de genul "Solicitare de conectivitate trimisă" în care îmi spune că au trimis solicitarea pe dispozitivul respectiv, însă tot nu mă lasă să mă conectez. Unde găsesc codul backup pentru Instagram la "Setări" în telefon. Mulțumesc.

| blackann a răspuns (pentru DruKlein):

Aaaa, daca u trimis pe alt dispozitiv inseamna ca e telefonul de dinainte pe care l-ai avut. Deschide-l si iti apare acolo ca a incercat cineva sa se logheze pe contul tau si daca esti tu, dai "yes" si dupa iti apare un cod din 6 cifre. Trebuie doar sa ai internet pe celalalt telefon si iti apare automat pe ecran.

| DruKlein explică (pentru blackann):

Bună! Problema e că pe lângă telefoanele de pe care m-am logat mai este un dispozitiv Apple care nu e al meu și de pe care nu m-am logat eu, ci cel care a spart contul. De aceea îmi tot arată acel mesaj. Ca să mă pot loga, nu mă pot loga decât cu codul de backup sau cu codul generat de google authenticator. Vreo lămurire ceva? Mulțumesc.

| blackann a răspuns (pentru DruKlein):

Inseamna ca probabil tot el are acces si la codul de backup. nu poti sa accesezi acel iphone?

| DruKlein explică (pentru blackann):

Aș vrea să știu cum aș putea avea acces, însă până și locația e alta a dispozitivului. Se poate cu google atuthenticator, însă eu nu îl știu folosi. Cum m-aș putea loga cu codul generat de google authenticator? Aștept un răspuns. Mulțumesc. O soluție tot ar trebui să existe.

| blackann a răspuns (pentru DruKlein):

Daca tu ai selectat sa primesti cod pe google authenticator nu exista nicio solutie, trebuie sa faci rost de codul ala. Nu il poti deconecta de la google authenticator decat daca ai acces la google authenticator.

| DruKlein explică (pentru blackann):

Și cum aș putea proceda să fac rost de acel cod? Vreo lămurire. Chiar aș vrea să-mi recuperez contul de Instagram. Mulțumesc.

| DruKlein explică (pentru DruKlein):

Menționez că mi-am instalat google authenticator, și cred că ar merge, dacă aș putea găsi codul de backup. Îl găsesc în telefon la Setări?

| blackann a răspuns (pentru DruKlein):

Nu ai cum sa l gasesti decat pe device-ul instalat prima data!

| DruKlein explică (pentru blackann):

Asta în cazul în care cel care mi-a spart contul nu l-a găsit el deja.

| blackann a răspuns (pentru DruKlein):

Exista si riscul asta...

| DruKlein explică (pentru blackann):

Ce e de făcut în sensul ăsta? Și la cine pot apela să mi-l recuperez?

| blackann a răspuns (pentru DruKlein):

La cine are telefonul ala acum. sau daca ti-a fost furat incearca la un service, dar nu stiu daca te pot ajuta. maxim ai putea sa-ti rogi prietenii sa raporteze contul ca sa ti-l inchida cat mai repede si sa nu mai aiba acces la contul tau si sa-ti deschizi altul.