| mrose a întrebat:

Am o problema destul de mare. Dimineata mi-am scapat telefonul in apa. Am sun samgung galaxy j5. L-am scos imediat din apa, l-am sters cu servetele uscate cat de bine am putut dupa ce am scos tot din el, apoi nestiind ce sa fac, l-am deschis sa vad daca mai merge. Singura problema a fost ca daca il blocam, mi se tot stingea si aprindea ecranul. Dupa 15 minute dupa ce a tot facut asa s-a inchis si nu imi mai mergea touch-ul. Mi s-a spus sa il usuc putin cu uscatorul de par, am incercat si asta. Apoi l-am lasat intr-un bol cu orez. Cat timp trebuie sa il las asa? Dupa toatea astea oare imi mai merge? La garantie daca il duc, mi-l fac cei de acolo?

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi la linkul următor ce trebuie să faci :
http://www.yoda.ro/......n-apa.html

http://socialweb.ro/......e-lichide/

http://mashable.com/2012/09/04/cpr-drowned-cell-phone/

În cazul în care NU funcţionează după ce l-ai ţinut 72 de ore ( 3 zile ) în orez uscat, atunci NU cred că se mai poate "salva" :(
Oricum, va trebui să mergi cu telefonul la un Service pentru diagnosticare!

Garanţia NU acoperă aşa ceva!
E greşeala ta, NU are nici o legătură cu Garanţia - va trebui să PLĂTEŞTI reparaţia, dacă se va mai putea repara...

Toate cele bune!

| Pool77 a răspuns:

Practic pornindu-l i-ai facut mai mult rau decat bine.
Trebuia scos sim, card acumulator si bagat in orez cam 24h... Dupa aceea daca nu merge in service.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pool77):

-_- ceva imi spune ca m-ai copiat, dar poate ca nu..meh

| Pool77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te-am copiat.
Alt raspuns puteam da? Stai calm ca nu i-am cerut funda. Oricum, tu ai scris primul acelasi lucru normal tu primesti funda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne iarta-ma...cum sa faci asa ceva? Sa il aprinzi imediat..trebuie sa scoti bateria, card, cartela.Il bagai in orez 24 ore...sau il tinea pur si simplu in casa(depinde cat de rau e).Cu Fohnul pe telefon? Sti ca asa se desprinde display-ul, nu? Acuma daca nu se mai aprinde posibil sa se fi ars ceva in el.

| mrose explică (pentru anonim_4396):

Asa mi-a zis cineva sa fac. La cat de panicata eram am facut toate nebuniile

| KillaNoFilla a răspuns:

O zi si ceva trebuie lasat