| LLL5555 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Devirusarea unui laptop Asus iti poate sterge aplicatiile sau fotografiile de pe el? Vreau un raspun cat mai rapid posibil

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu dar ar fi bine sa pastrezi cat mai multe lucruri in Cloud. Daca ai un cont Google cu o adresa de Gmail automat ai 15 Gb de Cloud. Eu am si un cont de DIGI unde 50 Gb de Cloud costa circa 5 lei. Mai am conturi gratuite la Dropbox, OneDrive de la Microsoft, Irista de la Cannon, etc si in felul asta am peste 100 Gb de Cloud in care-mi pastrez toate datele esentiale. HDD-ul meu este aproape gol. Pastrez pe el doar niste aiureli neimportante.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru DracuIa):

Din fericire nu am secrete deosebite acolo. Am niste poze, muzica, filme si softuri. Parolele sunt deosebit de complexe si nu cred sa le poata ghici cineva. Merg pe mana Cloud-ului. E mai sigur decat HDD-ul, SSD-ul, DVD-ul sau stick-ul.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru DracuIa):

Da, doar ca ale lor fac backup mai des. Cat despre posibilitatea de a le lua, nu e cazul la mine. Unde merg eu sunt tot pe retea sau WiFi.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca aplicatiile sunt virusate, atunci la devirusare se sterg si - doar care nu mai functioneaza - trebuie reinstalate.

Exista virus care ascunde pozele si in locul lor se copiaza un exemplar din virus (cu acelasi nume si extensie exe). Daca acei virus este sters, nu se vor gasi pozele ascunse, doar folosind setari speciale, de care un cunoscator.

| PainTech a răspuns:

Devirusarea oricarui tip de PC / Laptop / Telefon nu afecteaza fisierele nevirusate cat timp este realizata de un program specializat in astfel de operatii ( noi ii spunem Antivirus ).

Totusi, in unele cazuri de virusi nesimtiti, trebuie facuta reinstalarea sistemului de operare, ceea ce implica stergerea tuturor informatiilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Ionuţ_Adrian_2000 a răspuns:

Daca folosesti un antivirus, nu, nu iti va sterge nimic, daca vei da reinstall la Windows, cele mai mari sanse sunt sa pierzi toate documentele pe care le ai stocate pe HDD/SSD/SSHD