| 3ly a întrebat:

am si eu o problema thinking la fizica ne-a dat de rezolvat un ex. de anul trecut [ sunt intr-a 9-a ] si am uitat cum se fac. ma puteti ajuta? dau funda love struck
se amesteca, mase egale de apa la temperaturile 80 grade si 40 grade.Sa se afle temperatura de echilibru astfel obtinut
Multumesc

Răspuns Câştigător
| SHINeeTaemin a răspuns:

C=Qced/m*(T2-Tf) si c=Qabs/m*(Tf-T1) unde Tf=temperatura finala, T1=40, T2=80 si m= masa apei iar c=caldura specifica a apei. trebuia sa scriu m1 si m2, dar masele sunt egale. Egalam cele ddoua rapoarte si obtinem Qced/m*(T2-Tf)=Qabs/m*(Tf-T1), dar Qced=Qabs si m=m, asadar se reduc Qced cu Qabs si m cu m si ajungem la T2-Tf =Tf-T1. T2+T1=2Tf=>Tf=120/2=> Tf=60

6 răspunsuri:
| SHINeeTaemin a răspuns:

Da, dar avem niste formule la fizica si trebuie sa le folosim.

| UnleashedPsycho a răspuns:

Am o întrebare.
Ce fel de Fizică faceţi voi?
Pe mine mă seacă cu [Nu mă scuz de cacofonie] optica şi voi faceţi căldura?!
That's not fair!
Sayonara!

| 3ly explică (pentru UnleashedPsycho):

Ooo da I don't want to see facem caldura

| UnleashedPsycho a răspuns (pentru 3ly):

Treaba e că optica e foarte grea şi îţi dă multe bătăi de cap.Eu sunt mai bună la partea de mecanică şi căldură.
Sayonara!

| Bobbb a răspuns:

60 grade? tha big grin

| Iulia_6898 a răspuns:

Pai daca sunt mase egale temperatura se afla asatfelsad 80+40):2=60