| brokxy a întrebat:

De ce am primit un plic de la bancă unde spune că am aderat la pensie privată, dacă eu am făcut doar un card de salariu? La BRD am făcut.

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Pentru că este o lege privind obligativitatea pilonului 2 de pensii. Posibil, că ați semnat "ca primarul", iar printre actele semnate pentru card se află și acest document privind pensia privată, deoarece angajatorul este obligat prin lege să vireze lunar la pensia privată, un procent din salariu. Ori în mod automat, odată cu cardul de salariu, v-a deschis cont și pentru pensia privată obligatorie. De aici încolo, nu mai semnați "ca primar" și citiți cu atenție tot ce vi se pune în față să semnați!

| suntserios a răspuns (pentru romeo78):

Sau nu a semnat nimic si a fost distribuit aleator catre acel fond de pensii private. Pentru ca asa se intampla cand nu iti alegi expres fondul de investitii la care sa cotizezi

| brokxy explică (pentru suntserios):

Ok ma rog, dar pensia privata are ceva dezavantaje?

| suntserios a răspuns (pentru brokxy):

Doar ca iti va aduce mai multi bani la pensie

| romeo78 a răspuns (pentru suntserios):

Chiar dacă nu a semnat un contract, deși nu cred, distribuirea nu a fost aleatorie, ci pur și simplu, distriubuit de bancă direct, ținând cont că lucrează cu firma la care este angajat.