| onix_6028 a întrebat:

Mi-am facut acum 2 saptamani un card bancar ING pentru a imi intra salariul pe card. Mentionez ca e primul loc de munca (mc donald). O fata de acolo m-a intrebar daca vreau sa semnez pentru pensie privara deoarece ma vor repartiza ei daca eu nu voi face acest lucru. Intrebarea mea este : Imi vor lua din salariu pentru acea pensie privata? si daca da cat? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru pensia privata NU se retin contributii suplimentare din salariu--- acest lucru trebuia sa-ti fie explicat de catre acea persoana care se ocupa cu pensiile private!
In cota individuala de 10, 5% pentru asigurari sociale este INCLUSA si cota de 3, 5% aferenta fondurilor de pensii administrate privat, prevazuta de Legea nr. 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat.
Vezi sursa: http://infotva.manager.ro/......-5268.html