| Sebi26891 a întrebat:

Buna ziua, bunicul a făcut anii pentru pensie, a făcut declarație dar a primit un plic care zice ca nu are destui ani. Plicul a venit de la Suceava dar el a lucrat in mai multe orase, trebuie sa primească si de acolo plic?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia se calculeaza si acorda de Casa de Pensii Publice din judetul de domiciliu, in baza actelor depuse acolo.
Probabil bunicul tau nu a depus toate actele de la locurile de munca unde a lucrat.

Bula
| Bula a răspuns:

Bunicul tau sa-si faca o lista cu firmele si perioadele la care a lucrat, mai ales la cele care nu i-au fost trecute in Cartea de Munca.
Cand are lista, sa ceara de la fiecare firma adeverinta despre veniturile realizate si s-a platit asigurarea de pensie. Le poate cere personal sau prin e-mail. Raspunsurile le va primi prin posta in maxim 2 luni, dupa care le poate depune in dosar la Casa de Pensii.
Trebuie sa dovedeasca un minim de 15 ani de munca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să i se poată calcula pensia, el trebuie să adune dovezi de la toate instituțiile, firmele, din toate orașele în care a lucrat. Nu este nevoie să se deplaseze până acolo, poate să ceară prin telefon, poștă sau email. Le va primi prin poștă. S-ar putea să dureze 1-2 luni. Cu toate adunate se va prezenta din nou la ghișeu cu cerere și apoi se va decide.