| anonim_4396 a întrebat:

De multe ori comand ceva prin posta si nu sunt acasa cand ajunge coletul ca sunt plecat prin tara si postarita imi face scandal laughing cat timp are voie coletul sa stea din momentul in care a ajuns, daca are?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

"comand ceva prin posta si nu sunt acasa cand ajunge coletul ca sunt plecat prin tara... postasita imi face scandal "

ca să eviți asta știi ce ai de făcut!

vezi că ai primit un răspuns aiuritor mai sus
----------------------------------------------------------
1) Trimiterile poştale, cu excepţia mandatului poştal pe suport de hârtie, care nu au putut fi distribuite şi nici returnate expeditorilor sunt păstrate de către CNPR la dispoziţia utilizatorilor timp de 18 luni, de la data depunerii.

(2) După expirarea termenului de 18 luni prevăzut la art.3., alin.(1) trimiterile poştale devin proprietatea CNPR.

(3) În cazul trimiterilor poştale care nu pot fi livrate destinatarilor şi nici returnate expeditorilor, conţinând alimente perisabile sau substanţe care prin natura lor aduc atingere mediului înconjurător, persoanelor sau celorlaltor trimiteri poştale, CNPR colaborează cu instituţiile abilitate în vederea eliberării de sarcini de prelucrare.

https://www.posta-romana.ro/......ditii.html

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Apreciez enorm ca vi cu legile, spune mi rapid cat timp pot sta coletele fara sa fa mi se faca scandal teoretic, eu lipsesc cam 3 4 zile maxim

| Ioandelasal a răspuns (pentru sierra1):

Raspunsul tau este aiuritor, nici macar nu te-ai uitat ce scrie in ce-ai citat, respectiv ca se refera la trimiterile ce n-au putut fi distribuite si nici restituite expeditorului.
Raspunsul meu a fost in conformitate cu Contractul-cadru, citez:
"5.1.3.1.-CNPR are obligaţia de a păstra la punctul de contact deservit de personal trimiterile poştale înregistrate şi cele cu o greutate mai mare de 500 g, în vederea predării acestora destinatarului prin prezentarea acestuia la punctul de contact, un termen de 10 zile sau, în cazul coletelor poştale internaţionale, de 30 de zile, începând din ziua următoare avizării destinatarului trimiterilor poştale înregistrate. În situatia în care rezultă în mod evident că destinatarul nu se va putea prezenta la punctul de contact în vederea ridicării trimiterii poştale, aceasta se va returna imediat expeditorului."

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să fii iubit.

Nu băga in seamă inepțiile altora aflați pe lângă subiect!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Coletele interne se pastreaza maximum 10 zile iar cele externe maximum 30 de zile.