Întrebare recomandată | LittlePoppy a întrebat:

Buna dimineata.
Vreau sa platesc ceva prin internet (numai asa se poate). Pretul afisat este in Euro.
Pot folosi cardul de Lei? Se face conversia? Sau e nevoie sa-mi fac un card in Euro?

Răspuns Câştigător
| Lukasssz a răspuns:

Se va face conversia automat.

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu cred ca se face. Posibil sa ai nevoie de cont in euro. Eu am vrut un obiect de pe net, un accesoriu pentru bicicleta de prin Polonia, ceva superdragut ce nu am mai vazut niciunde, si am descoperit ca trebuie sa imi fac cont in euro pentru plata in euro, asta la ING Bank. Si acum am contul in euro, desi a fost singura plata facuta atunci. happy
Daca chiar se face, poate la alte banci. Dar la rata de conversie a bancii.

| suntserios a răspuns (pentru cristi202):

Crezi gresit. Orice placa online cu cardul sau la POS se convertește.

| mihai69 a răspuns (pentru cristi202):

Am făcut zeci de plăți în alte monede folosind un card ING în lei.
Deci da. Se poate.

| cristi202 a răspuns (pentru mihai69):

Inseamna ca s-a schimbat situatia. Altfel eu nu imi faceam cont in euro. Bine, asta a fost acum citiva ani.

| mihai69 a răspuns (pentru cristi202):

Ar fi bine să-l închizi dacă nu-l folosești; plătești comisioane aiurea.

| cristi202 a răspuns (pentru mihai69):

Pai fi sigur ca il voi inchide, ca e pe degeaba daca se face conversie in euro. Dar l-am tinut, ca nu stiam.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, conversia se face automat, chiar daca tu selectezi moneda euro, ca metoda de plata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se face conversia

| 19flo79 a răspuns:

Se face conversia in orice moneda dar trebuie sa fie si cardul setat cu optiunea de plati online, pentru ca sunt anumite carduri cu care nu poti plati online. happy

| LittlePoppy explică (pentru 19flo79):

Buna informatia. Multumesc.