| Belea85 a întrebat:

Buna seara! Am de trimis un pachet, când vine curierul la usa sa îl ridice ce trebuie sa am scris pe pachet? Datele mele și ale destinatarului?

12 răspunsuri:
| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

Https://www.fancourier.ro/courier-step-2/

Asa arata pagina de comanda, ai dat linkul ala, fara macar sa ai curiozitatea sa vezi cum se face o comanda de preluare colet...

| darrio2007 a răspuns (pentru Holiday):

Ok.

| Violleta2022 a răspuns:

Pe o fata a pachetului scrii:
DESTINATAR: (numele celui caruia ii trimiti pachetul)
Adresa competa a destinatarului cu:
strada si numar,
bloc, apartament etaj (daca are)
mincipiu, judetul
comuna/satul (daca este la sat)
cod postal
numar de telefon (preferabil mobil)

Pe cealata parte a pachetului pui EXPEDITORUL, adica numele si adresa ta, ca mai sus:

| Holiday a răspuns:

Nu. Curierul aplica pe pachet o foaie cu toate datele necesare. Tu trebuie sa ai doar pachetul ambalat corespunzator.

| darrio2007 a răspuns (pentru Holiday):

Si cum aplica curierul foaia, daca cel care trimite nu a scris deja tot ce trebuie pentru expediere? Umbla cu imprimanta dupa el?

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

Cand faci o comanda de preluare colet, transmiti in prealabil cine trimite, de unde, cine primeste coletul si unde. Pe langa alte date referitoare la greutatea si gabaritul coletului. In functie de asta faci si plata transportului. Doar nu crezi ca iti calculeaza soferul de la firma de curierat costurile.

| darrio2007 a răspuns (pentru Holiday):

Deci totul se face online apoi vine curierul si ridica pachetul.

| Holiday a răspuns:

Vezi ca baba Violetta a ramas inca pe vremea cand trimitea ea prin Posta Romana. Bate campii.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Depinde cu cine-l trimite. DPD mi-a cerut in plus fata de adresa completa numele destinatarului + numar de telefon din tara in care trebuie predat pachetul. Noroc ca s-a putut rezolva asta prin e-mail.

Dap, l-am trimis recomandat cu PostNL, care nu cere numele si telefonul, dar a fost predat de DPD, care cere astea.

| mi25 a răspuns:

Holiday are dreptate. Violleta este o relicva care umple forumul cu prostii. Cum sa scrii, la pachet pe partea cealalata una din adrese?!
De asemenea, ce cod postal?! Serviciile de curierat nu folosesc codurile postale ale Postei Romane.
Pentru simplificarea trimiterii, eu (trimit des colete) tiparesc pe o coala A4 sau A5 (in functie de marimea coletului), in coltul stanga sus adresa mea (expoditor), inclusiv nr. de telefon, iar in parte dreapta jos, cu litere mai mari, adresa destinatarului, deasupra ei nr. de telefon al destinatarului.
De asemenea cantaresc acasa coletul.
Curierul intocmeste avizul de expeditie, AWB-ul si bonul cu plata expeditiei.

| Eremitul1 a răspuns:

Da si trebuie scris si telefonul destinatarului si al tau.