| Rebeca21121 a întrebat:

Cum trimit un colet de valoare ron prin posta care va fi platit pentru ridcare la destinatie? De unde imi voi ridica bani apoi? Cat mai multe informati va rog la ce posta apelez cat platesc pentru trimitere? cum imi ridic bani apoi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trimiti coletul ramburs, destinatarul il va plati la ridicare si posta iti va da banii dupa aceea. Il trimiti de la agentia postala cea mai apropiata de tine.
Poti sa-l trimiti si prin curier rapid tot asa.

| Rebeca21121 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

| Rebeca21121 explică (pentru Ioandelasal):

Trebuie sa platesc vreo suma? in functie de kg coletului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Rebeca21121):

Da, trebuie sa platesti in functie de greutatea coletului, distanta si alte conditii de trimitere.
Pe site-ul oficial al Postei Romane se afla un calculator pentru taxa, introduci datele cerute si iti da costul.
Poti sa te intelegi cu destinatarul sa-ti restituie si taxa postala si atunci o adaugi la pretul trimiterii.