| BumtSii a întrebat:

Am de facut o fisa de lectura pentru naratiunea Caprioara de E. Garleanu si acolo scrie "punctul de vedere din care este relatata intamplarea", "formele de limba si figurile de stil", "punctul de vedere din care este prezentat spatiul sau obiectul respectiv". Si nu inteleg ce vrea sa zica. Ce trebuie sa fac.Nu zic sa mi le spune-ti voi.Doar sa-mi ziceti ce trebuie sa scriu.Despre ce. Dau fundita:X

Răspuns Câştigător
| odudăcoaptă a răspuns:

Trebuie sa scrii la punctul de vedere uite asatongueunctul de vedere din care se exprima autorul.(la ce se refera) la formele de limba si fig.de stil trebuie sa scrii Forme de limba-arhaisme lexicale(cuvinte care nu se mai intrebuinteaza) si neulogisme(daca sunt-cele noi aparute in vorbire ca i-phone de ex.) iar la punctul de vedere din care este prez. spatiul sausau obiectul:poti scrie asa Autorul foloseste figurile de stil pentru ...Astept funda

| Flambo a răspuns (pentru odudăcoaptă):

Si eu am de facut acelasi lucru si trebuie sa scrii de ce este opera literara si oarecum intr-un fel sa povestesti cate un fragment.Bafta

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar ca nu am si eu am de facit acelasi lucru si nu gasesc

| Flambo a răspuns:

Cum a spus iustinel1999.Asa trebuie