| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare, fac germana de 10 ani, si o venit la mine o prietena dealu tati ca sa o ajut in 10 zile cu germana sa stie cat de cat, 10 zile pentru ca pleaca in germania dupa aia, si incep maine cu ea, da nu stiu cam ce ar trebui sa o invat, nu stiu cu ce sa incep si cam ce ar avea nevoie pentru meseria de camerista sa stie. ajutati-ma va rog,

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cred ca a lucrat ceva la fel si aici? Cel mai bine ar fi sa-i zici ei sa-ti faca o lista cu cuvintele cele mai mult folosite la lucru. O chestie faina este ca nu trebuie sa vb mult si nu trebuie sa o inveti multe.
Apoi ceva, ceva, sa se poata descurca intr-un magazin, sa ceara nu stiu ce are nevoie.
Si foarte important este sa invete cate ceva de Germania, ca viata acolo este destul de diferita de cea de aici, de exemplu faza cu gunoaiele, ca trebuie sa aiba vreo 6 cosuri de gunoi acasa...

| IrinaAndreea a răspuns:

Buna! Uite aici cateva expresii uzuale in limba germana: http://wikitravel.org/ro/Ghid_de_conversa%C5%A3ie_german :D

| Vali_3837 a răspuns:

Pai in special, cuvintele de genul: Buna ziua, La revedere, Va mai pot ajuta cu ceva, revin imediat, incearca sa o inveti esentialul, ce e mai importat, nu ii umple capul cu toate prostiile, doar ce crede ea ca are nevoie. Succes!