| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt marimile vectoriale dintre : masa, viteza, volum, temperatura, forta, densitate, greutate. Fundaaa.

Răspuns Câştigător
| DianaZbr a răspuns:

Viteza, forta, greutatea. 100% sigura

2 răspunsuri:
| Stel1sTu a răspuns:

Da, viteza, forta si greutatea sunt vectoriale deoarece acestea sunt caracterizate prin:
-valoare numerica
-unitate de masura
-directie
-sens
Adica mai pe intelesul tau, aceste marimi(viteza, forta si greutatea) sunt vectoriale deoarece viteza merge intr-un anumit sens, directie, forta actioneaza intr-o anumita directie, sens si greutatea este marime fizica vect. deoarece centrul pamantului atrage corpurile de el in directie verticala, si sens in jos(spre centrul pamantului), iar:
G(greutatea)=g(acceleratia gravitationala care este circa 9, 81 N/Kg) x masa.

Bafta.