| MILaurentiu999 a întrebat:

Care sunt salariile pompierilor incepatori cu tot cu sporuri? Va rog sa scrieti doar daca va pricepeti in acest domeniu, nu vreau sa-mi dati salariile pe care le gasiti pe google in articole deoarece acelea din cate stiu sunt salariile fara sporuri iar pe mine ma intereseaza salariul total.

Răspuns Câştigător
| AlexMatei326 a răspuns:

Daca o sa ajungi sa lucrezi la I.S.U sau in orice alt sistem militar o sa vezi ca nu ai voie sa divulgi aproape nimic din ceea ce vezi in unitate si nu numai. Pot doar sa iti spun ca fiecare angajat I.S.U ia bani de haine in fiecare luna, primeste norma de hrana, si daca lucreaza sambata/duminica este platit cu 175%. Peste toate acestea ei primesc si o suma de bani pentru secretul de serviciu (aici depinde ce grad si ce functie ai). Sper ca te-am ajutat si ai inteles cum sta treaba.

| MILaurentiu999 explică (pentru AlexMatei326):

Imi poti da cateva detalii si despre ofiteri, tot in I.S.U? Ma intereseaza daca si iei primesc astfel de sporuri, deoarece stiu ca iei nu fac ture de 24 de ore si nici nu participa la incendi.

| AlexMatei326 a răspuns (pentru MILaurentiu999):

Da. Am uitat mai sus sa mentionez de sporul de noapte pe care il au subofițerii care lucrează 24h precum si banii de chirie dacă cumva stau in chirie. Ca sa iti răspund la întrebare, da si ofițeri primesc bani de haine (mai mulți ca si subofițerii), primesc norma de hrana, primesc bani pentru secretul de serviciu(mai mulți ca subofițerii), primesc la fel ca si subofițerii banii de chirie (dacă e cazul). In concluzie e un loc de munca plătit bine, iar dacă vrei sa urmezi o astfel de cariera te sfătuiesc sa mergi la academia de pompieri (ofițeri) sau la scoala de pompieri (subofiteri) pentru ca de acolo o sa ti se ofere un contract de munca pentru următorii 10 ani cu condiția sa nu părăsești sistemul in acei 10 ani. Dacă părăsești sistemul o sa ai de plătit toată perioada de școlarizare care e destul de scumpa.

Răspuns utilizator avertizat