| Golddy a întrebat:

Ce ati alege intre iPhone 14 pro max gold 256 gb si s22 ultra graphite 128gb 8ram? Si de ce?

16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Indiferent de telefon, eu recomand o memorie cat mai mare 256+ si nu 128-256Gb, de ce? pentru ca se primesc updateuri semestriale si ocupa spatiu, filmarea fullHD si mai ales cea 4k ocupa spatiu, pozele, documentele aplicatiile ocupa spatiu.
Deoarece flagshipurile nu vin cu slot pentru card de memorie si implicit nu poti extinde capacitatea de stocare, atunci este nevoie sa achizitionezi un telefon cu o memorie interna cat mai mare, dar adaptat pentru propriile necesitati. Poate tie iti este suficient 256Gb, dar atentie nu mai putin de atat, insa!
Cat despre iphone si Samsung, e vesnicul razboi diesel vs. benzina si eu nu vreau sa mai pronunt in astfel de chestii care tin de fiecare in parte, de propriile alegeri, de propriile gusturi sau de anumite necesitati.
Sunt arhitecturi diferite atat iphone 14 cat si S22

suntserios
| suntserios a răspuns:

S22 clar.
pe langa ca e cu 3000 lei mai ieftin aproape nu as da niciodata Android pe ios

| GabiDumitrescu a răspuns:

Un Oppo Find X5 Pro si o saptamana la Durau.

| Frank51 a răspuns:

Strict dintre cele 2 iPhone 14 pro max fără discuții.

Motivul este simplu și l-am mai spus, urăsc designul de pe S22 ultra, motiv pentru care n-am făcut încă upgrade de la S21 ultra happy

| NLS a răspuns:

Strict dintre cele doua, S22 Ultra, (varianta de 256GB, nu 128)
Fratele meu si-a luat chiar varianta de 1TB, insa el e pasionat de filmat.

Foarte aproape ar fi Oppo Find X5 Pro, si cred ca pe acesta as merge eu.
Mai exista si alte telefoane care fac poze ca la carte, unul dintre ele e Pixel 7 Pro. (insa procesorul, desi puternic, nu se ridica inca la nivelul competitiei)

| ReddY25 a răspuns:

S22

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

I'm-a Samsung guy

| ZappyTv69 a răspuns:

Samsung.

Chiar dacă eu folosesc iPhone, chiar trebuie să recunosc ca de la iPhone 11 toate telefoanele lor și-au pierdut farmecul. Toate nu prea au mari diferențe.

Și în plus, legat de memorie, nu prea ai ce face cu 256gb. Stiu pe cineva cu s22 și merge super.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ZappyTv69):

Nu ai ce face cu 256 GB? Filmezi o ora in 8K...

| ZappyTv69 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Adevarat, dar mulți nu își i-au telefon pentru asta...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ZappyTv69):

Ideea e ca daca instalezi un Whatsapp/FB/Instagram si inca vreo 2-3, mai faci cate o poza, mai filmezi 4-5 minute din cand in cand la maxim 4K, se umple de numa' numa'.

| ZappyTv69 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Și aici trebuie să recunosc că ai dreptate! happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ZappyTv69):

Din pacate am dreptate, ca eu am telefon cu 128 GB si fara slot microSD si a trebuit sa imi cumpar abonament la Google Drive ca sa ma descurc cu spatiul... :X

| ZappyTv69 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am si eu de 128 GB de aproape 2 ani și am ocupat doar 91 GB...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ZappyTv69):

Nu am zis ca e imposibil sa te descurci cu 128, dar eu unul am o gramada de aplicatii utilizate in mod curent - vreo 10 legate de crypto, mai bine de o duzina shopping-related, Whatsapp/Discord/Telegram/Signal/Viber, si tot inainte...