| ingerashul a întrebat:

Ce legatura credeti ca exista intre cuvantul sleau(drum de tara batatorit de carute) si expresia a vorbi pe sleau?
eu cred ca nici unabig grin

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sleau, ca drum, se refera tocmai la faptul ca acest drum e o scurtatura, o cale mai usoara si rapida de a ajunge dintr-un loc in altul. La fel si vorbitul pe "sleau": direct, la obiect, fara inflorituri stilistice.
Dar, daca tu crezi ca nu exista nicio legatura, cine sunt eu sa te contrazic?

| Min4 a răspuns:

Si eu am avut problema asta. i cls a 7-a, nu? acum o rezolvam laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum nu vezi legatura? A vorbi pe sleau, inseamna a fi direct, a vorbi fara ocolisuri. Drumul de care spui, e la fel nu? Direct, fara ocolisuri, doar nu de aia e e ales, pentru ca e cel mai drept, te duce cel mai repede la destinatie. Asa si cu expresia, e cea mai directawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In manualul de cls a 7 este intrebarea asta..."a vorbi pe sleau"inseamna, a vorbi direct

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna

| DennisDMR a răspuns:

Cls a 7 arolling on the floor
am si eu problema acum