| Sandy_7384 a întrebat:

Cine stie sa explice ce este prietenia adevarata?

35 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

"Un prieten este cineva care are aceeasi dusmani ca si tine." – Abraham Lincoln

| Flaviius87 a răspuns:

Prietenia este un cuvant greu: in general prietenii sunt foarte rari, majoritatea se ridica insa la statutul de "cunostinte" sau in cel mai fericit caz "amici"...pentru ca stim bine ca nu multi sunt aceia care ne stau alaturi cand avem nevoie intr-adevar de ei. De cele mai multe ori ne simtim inselate asteptarile din pacate.
Prietenia adevarata este intalnita destul de rar in zilele noastre; prietenie inseamna incredere, baza, dar in acelasi timp implica atat "drepturi" cat si "obligatii" fata de un prieten!
Sper ca ti-am fost de folos si ca nu am deviat prea mult de la subiect! big grin

| ElenaErika a răspuns:

Un prieten adevarat este cel cu care poti sa-ti impartasesti toate inatamplarile necazurile si bucuriile. Care iti este alaturi la greu si carE te sprijina mai mult decat oricine. Care iti spune in fata defectele pe care le ai si care iti arata acolo unde gresesti. Care nu te'ar trada niciodata, si care ar fi langa tine renuntand la toata lumea. Care te iubeste neconditionat.
Eu sunt o persoana fericita. Am astfel de prieten`e si imi e foarte bine. Imi sunt indispensabile vietii.
Sper sa iti gasesti si tu o asa prietena. Viata ti se va schimba in bine. Crede'ma :*

| PetreConstanta a răspuns:

Respect= prietenie

| xCatastrophe a răspuns:

Prietenia adevarata este un sentiment de legatura cu o persoana draga tie si in care ai incredere. Ea se petrece intre 2 persoane se acelasi sex sau sexe diferite dar mai rar(parerea mea) care isi impartasesc gandurile si sentimentele si nu se critica intre ele. Cand se isca o cearta intr-o prietenie adevarata se gaseste solutia rapid. Din cate stiu prietenii adevarati se cearta mai mult decat prietenii falsi.
Poate nu e o explicatie destul de buna, dar poate ajuta. big grin

| Maraa a răspuns:

O prietenie poate fii definita an multe cuvinte, dar se ajunge an acelasi punct.Ca cineva sa ati fie prieten anseamna sa tina la tine, sa aiba ancredere an tine, chiar daca al, o, trezesti la miezul nopti sa al antrebi cu ce ar trebui sa te anbraci la intalnire, sa fie bucuros ca te poate ajuta si sa ati dea un sfat, o sugestie an acca privinta.sa te ajute la nevoie, sa ati spuna cand gresesti, sa poti plange pe umarul sau, sa nu te tradeze, sa te anbratiseje atunci cand ai nevoie.
big grin

Răspuns utilizator avertizat
| getuka12 a răspuns:

O prietenie poate fii definita an multe cuvinte, dar se ajunge an acelasi punct.Ca cineva sa ati fie prieten anseamna sa tina la tine, sa aiba ancredere an tine, chiar daca al, o, trezesti la miezul nopti sa al antrebi cu ce ar trebui sa te anbraci la intalnire, sa fie bucuros ca te poate ajuta si sa ati dea un sfat, o sugestie an acca privinta.sa te ajute la nevoie, sa ati spuna cand gresesti, sa poti plange pe umarul sau, sa nu te tradeze, sa te anbratiseje atunci cand ai nevoie
funda?puppy dog eyes

| geop a răspuns:

Nu poţi defini cuvinte sau sintagme care in realitate nu au niciun sens. Si eu incerc sa gasesc chestia asta si nu mai cred in asa ceva. Prietenia adevarata este oglinda ta, adica prietenul adevarat e un frate geaman la suflet, la minte, care te completeaza, pe care il completezi - si tot asa. Iti doresc sa gasesti asa ceva. Si e mai caut acul in carul cu fan

| ghineanamaria a răspuns:

Nu exista prietenie adevaratastraight face.Eu nu am incredere in nimeni. Poate u ai mai mult noroc decat mine dar eu sunt sigura ca nimeni nu imi e prieten adevarat.Cand e vorba sa te ajute isi dau arama pe fatasad

| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Nu stiu,n-am fost sigur niciodata, dar daca as numi o persoana, cred ca aceea ar fi NONamehee hee

| SmileSiAtat a răspuns:

Prietenia adevarata este legatura dintre 2 suflete.Multi consideram niste amici prieteni adevarati dar daca am ajunge la necaz ei ar fi primii care ne-ar lasa.Prietenul adevarat este acela care iti este alaturi mereu, la bine la greu, mereu e alaturi langa tine.Cand plangi tu el te incurajeaza, cand tu razi el rade cu tine.La necazuri e langa tine si te sprijina.Prietenul adevarat merita increderea ta.El nu te tradeaza si nu iti spune secretele.Iti este alaturi mereu.Nu poti numi prieten si mai ales prieten adevarat orive barfitor si profitor care in fata: o prietena mea de`o viata iar pe la spate: ai vazut-o pe aia ce fel s`a imbracat? si mai stii ce am auzit ca ii place de x.Nu asta nu este prietenie, este prefecatorie, omul acela pur si simplu joaca teatru.
Sper ca te-am ajutat:*

| BigBang a răspuns:

Legatura de colaborare bazata pe comunitatea de interese si pe aspiratii.Sentiment de simpatie care se dezvolta intre doua persoane, sau care formeaza o legatura intre ele.Compania care se ofera reciproc intre doua persoane."Prietenia adevarata"-greu de spus.Banuiesc,ca,e atunci cand se formeaza o legatura foarte stransa, care nu poate fi desfacuta de nimeni si nimic.Sentimentul ca ai pe cine te baza la bine si la greu.salut

| SameMistake a răspuns:

Vezi tu, nu prea pot sa explic ceva ce nu exista. M-am convins singura de 4 ori in viata ca prietenia adevarata nu exista! :-)
Sau, uite, mai exact, prietenia intre persoane de acelasi sex nu exista! Si deja atunci cand prietenia adevarata este intre persoane de sexe diferite, la un moment dat se va transforma in iubire. Deci nu intra in categoria "prietenie adevarata" ci "iubire adevarata".
Concluzia: Prieteniile adevarate chiar nu exista.

| XxLorexX a răspuns:

Un prieten adevarat este acela care nu te lasa la nevoie si iti ia apararea indiferent de cat de grav esti acuzat. Un prieten adevarat va sti mereu sa te faca sa razi atunci cand ti se pare ca nimic nu mai are sens. Va imparti cu tine tot ce are si nu va lasa pe nimeni sa stea in calea prieteniei voastre. O prietenie adevarata tine pentru totdeauna. Prietenia adevarata nu are o definitie, nimeni nu va stii sa spuna exact ce este, deoarece ea se simte, nu se exprima prin niste cuvinte simple.

| Kalle a răspuns:

Prietenul adevarat e cel caruia ii place sa te vada: care este dispus sa-ti ierte slabiciunile si sa le ascunda de ochii altora, te trateaza cu menajamente cand esti absent, si cu franchete cand esti prezent. Prietenia adevarata si sincera presupune ca cineva sa ia parte la soarta celuilalt cu caldura, in mod curat obiectiv si fara nici un interes, si aceasta presupune o identificare desavarsita intre cei doi prieteni. Prietenia presupune cel putin doua suflete. O prietenie adevarata trece de interesul material. Prietenul este acela care gandeste pentru tine ca pentru el insusi si care este capabil sa te ajute sa intelegi ca uneori gresesti pentru ca prietenul care esti tu sa se schimbe. O prietenie adevarata este un cerc. Un cerc in care cei doi prieteni se ajuta in viata… sa se rostogoleasca. Cand esti singur, fara prieteni nu poti decat sa mergi…ca barca pe uscat…
Prietenul e cel ce te ajuta sa te ridici cand ai cazut intr-o prapastie din care nu mai crezi ca iesi…prietenul e cel care te cearta atunci cand gresesti si tu la randul tau trebuie sa inveti sa iti accepti greselile si sa te corectezi,nu sa il acuzi ca nu iti e prieten…

O prietenie adevarata inseamna imposibilul si pe zi ce trece aceasta opinie se intareste…Ai momente in care crezi ca ai gasit aceasta prietenie,dar cu timpul observi cat de falsi pot fi oamenii…vezi cum asa-zisii prieteni stau cu tine din interes,se gandesc doar la ei…se gandesc la tine doar cand trec prin momente grele…iar tu cand ai probleme parca uita de tine…Asa-zisii prieteni din ziua de azi te tradeaza…prieten nu e cel care iese cu tine la un suc…care sta cu tine doar cand ii e greu…un prieten trebuie sa fie langa tine la bine si la greu…sa iti dea sfaturi,sa ii dai sfaturi,sa te ajute si sa il ajuti…sa te respecte si sa il respecti…sa te atentioneze cand gresesti si sa te ajute sa te schimbi daca ai luat-o pe un drum gresit, la fel si tu pe el…

Exista prietenia adevarata? Am multi cunoscuti, amici, prieteni…dar nu stiu sa raspund la intrebarea asta :-s

P.S. : Ai grija pe cine consideri cel mai bun prieten.S-ar putea sa te doara enorm cand realizezi ca de fapt totul e o gluma proasta!
Am invatat in viata ca :

Nu poti invata o persoana sa te iubesca.Tot ce poti face e sa fi o persoana iubita.Restul … depinde de ceilalti!

Oricat mi-ar pasa mie,altora s-ar putea sa nu le pese…

Dureaza ani sa castigi incredere,si cateva secunde sa o pierzi!

Oricum ai taia,orice lucru are doua fete …

Trebuie sa te desparti de cei dragi cu cuvinte calde,s-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi

Poti continua multa vreme dupa ce ai spus ca nu mai poti …

Sunt oameni care te iubesc, dar nu stiu cum sa o arate.

Indiferent cat suferi, lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta!

Doi oameni pot privi acelasi lucru dar pot vedea ceva total diferit…

Viata ta poate fi schimbata in cateva ore de niste oameni pe care nici macar nu`i cunosti!

| AstaMikuAndrey a răspuns:

Prietenul adevarat e cel caruia ii place sa te vada: care este dispus sa-ti ierte slabiciunile si sa le ascunda de ochii altora, te trateaza cu menajamente cand esti absent, si cu franchete cand esti prezent. Prietenia adevarata si sincera presupune ca cineva sa ia parte la soarta celuilalt cu caldura, in mod curat obiectiv si fara nici un interes, si aceasta presupune o identificare desavarsita intre cei doi prieteni. Prietenia presupune cel putin doua suflete. O prietenie adevarata trece de interesul material. Prietenul este acela care gandeste pentru tine ca pentru el insusi si care este capabil sa te ajute sa intelegi ca uneori gresesti pentru ca prietenul care esti tu sa se schimbe. O prietenie adevarata este un cerc. Un cerc in care cei doi prieteni se ajuta in viata sa se rostogoleasca. Cand esti singur, fara prieteni nu poti decat sa mergi ca barca pe uscat.

| lynes a răspuns:

Nimeni.Ea se simte, nu se explica

| ramonikame a răspuns:

Prietenia adevarata este atunci cand ai pe cineva alaturi in cele mai grele momente si te ajuta sa treci peste aceste momente. un prieten adevarat nu te vorbeste pe la spate nicioadata si iti spune mereu ce are de spus. este aceea persoana care stie ca esti suparat si abatut, oricat ai incerca tu sa te prefaci ca nu este asa.

| Attack619 a răspuns:

O pretenie adevarata nu poate fi explicata, ci doar simtita.

| laryssutzadlc a răspuns:

Prietenia e un lucru nemaipomenit de frumos. Prietenia este atunci cand esti gata sa imparti cu cu prietenul tau si momentele frumoase si momentele neplacute. Este atunci cand va sunati de n ori pe zi pentru a cere sfatul unui celuilalt,pentru a povesti ce vi s-a inatmplat sau doar pentru a vedea ce mai face celalat. Doi prieteni
se ajuta reciproc,trec impreuna prin momente vesele,jenante,triste... Atunci cand nu are unu bani,are celalalt. Isi imprumuta hainele,accesoriile,fardurilelaughing Se bucura fiecare de succesul celuilalt,se ajuta sa isi indeplineasca dorintele oricare ar fi ele:sa se impace cu iubitu/iubita,sa fie cel mai frumos/cea mai frumoasa la bal,banchet sau oricare alt eveniment sau chiar sa se "razbune" pe cineva"nesuferit".
Intr-o prietenie adevarata nu ar trebui sa existe grandomania,mandria,orgoliul. Chiar daca nu prea esti de acord cu ce dorinte are prietenul tau,incearca sa ii dai un sfat prietenesc,iar daca nu intelege,renunta la incapatanarea ta si fii gata sa il ajuti daca va cadea si va avea de infruntat consecintele. Fii gata sa il aperi,sa ii multumesti cand e langa tine... Si sa nu uitam ca prietenii trebuie sa aiba aceeasi dusmaniwinking Ar fii urat daca prietenul tau s-ar da bine pe langa cineva care iti face rau,nu? Ei,ar fi cam multe de spus despre subiectul asta,pot scrie ore in sir, pentru ca scriu gandindu-ma la prietenii mei.Ii ador! Stiu ca nu toti imi sunt prieteni adevarati, dar nu ma intristeaza asta.Sunt fericita pentru acei 1-2 prieteni care stiu ca nu ma vor trada niciodata.

Prin urmare, un scurt rezumat ar fi ca prietenia este acea relatie dintre 2 (sau cateva )persoane(-desi e mai rar) care va ramane mereu prioritara indiferent de situatie.
Nu iti uita prietenul cand iti este bine si iarta-l cand e nevoie

| Butterfly9 a răspuns:

Pentru mine prietenia adevarata inseamna si este unul dintre cele mai bune lucruri.
Un prieten adevarat este mai bun decat 1000000 de prieteni falsi...eu inainte avem o multime de prieteni dar numai jumate din ei erau prieteni adevarati iar restul cautau orice sansa sa ma injunghie pe la spate.
Sper ca te-am ajutat!

| Diiaaa_3397 a răspuns:

Nu existaa asa cevaa fetitoooooooooooo laughing))))

| IulicaBiancutza a răspuns:

O prietenie adevărată este fără minciuni. Dacă te-a mințit o dată,mai da-i o șansă,dacă te-a mințit si a doua oară,lasă-l,nu-i mai acorda nici o șansă. Înseamnă că nu știe să-și păstreze o prietenă/prieten.

Extonguerietena mea m-a mințit o dată,a doua oară,iar acum,am o nouă prietenă, care, m-a mințit o dată.I-am mai dat o șansă, și am observat că și-o păstrează!

Fundă
P.S.:Nu am primit nici o dată fundă, nu te mint!

| spr1yt3 a răspuns:

Intreab-o pe mata ce e prietenia adevarata fa proasto.

| Lionsteve98 a răspuns:

Mi-au spus ca prietenia e mai puternica decat ori ce zid, si aceasta e singura mea speranta.

| pharaoh a răspuns:

Da tu nu stii

| Kinderr a răspuns:

Prietenia adevarata e atunci cand ai un prieten/ o prietena cu care te intelegi bine, in care ai incredere 100%. ii poti spune orice, are grija de tine ( adica ii pasa ) nu te lasa sa faci tampenii pe care dupa o sa le regreti. Iti asculta problemele si te ajuta sa le rezolvi, iar cand le ai este langa tine. gen sa zicem ca ai prieten si il iubesti, sunteti de mult timp impreuna, va despartiti etc etc, iar cea mai buna prietena iti e alaturi, incearca sa te incurajeze, sa iti inteleaga problemele, incearca sa te faca sa le uiti, nu iti poarta invidie, SI NU TE INCURAJEAZA SA FACI LUCRURI RELE! Deci cea mai buna prietena ar insemna, un umar pe care sa plangi mereu cand ai nevoie, care iti e alaturi cand esti bine, dar si cand ai pase proaste, de aceea e foarte important in relatia de prietenia adevarata cum spui tu, sa fiti 100% sinceri si corecti unul fata de celalat si sa nu lasati certurile sa va impiedice prietenia. Si de asemenea e important sa nu va barfiti una pe cealalta atunci cand sunteti certate. Deci ai foarte mare grija, ca poate e posibil sa ai incredere in persoana gresita. Unii sunt cu mai multe fete si vor sa para ca iti sunt aproape, deci bafta kiss! Dai funda? big grin

| AliceNine a răspuns:

Nu are o definitie...sinceritate devotament incredere...(parerea mea este ca daca este o prietena adevatata nu te certi cu ia niciodata)