| TheBlackEmo a întrebat:

Cum aflu cat sunt cheltuielile postale daca vreau sa trimit ceva prin posta? Pentru ca trebuie sa îi zic celui care îi trimit, cat sunt!

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sfantul Google te poate duce la site-ul Postei Romane, pe care, daca poti completa un formular FOARTE simplu, poti afla absolut tot ce te intereseaza. Hai, ca nu-i chirurgie pe creier; conditia necesara si sufiecienta este sa stii sa citesti.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde. În funcție de greutatea coletului, în funcție de valoarea care i-o atribui (în formularul de trimitere trebuie să precizezi o sumă, chiar dacă aceasta va fi una modică, dar nu e obligatoriu acest lucru, însă e riscant, căci în cazul pierderii coletului rămâi nedespăgubit), depinde și de...numărul km-lor până la destinatie. Eu zic să te "înarmezi", adică să-ți cântarești singur coletul (bănuiesc că ai un cântar de bucătărie), te duci la oficiul postal și-i rogi (nu-i obligi!) să-ti spună pretul... Le explici că ai un colet pe care intentionezi sa-l trimiti in orasul X, are greutatea Y si valoarea Z.Cel puțin, îti menționează o sumă estimativă/orientativă. Atunci, îti vei putea informa "destinatarul", bineinteles, suma o rotunjesti, pentru ca nici măcar tu nu stii exact până nu-l trimiți!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spun ei la posta.