| Daniel26 a întrebat:

Cum pot afla volumul unei camere de locuit? (L = 4m, l = 3m)
As vrea sa cumpar un şemineu electric pentru a incalzi o cameră intr-o casa, iar in descrierea şemineului apare mentionat "recomandabil pentru incaperi de pana la 40m cubi."
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Folosind notiuni de geometrie de scoala primara privind volumul unui paralelipiped.

| Daniel26 explică (pentru Brigaela):

Nu mai am nici-o astfel de notiune. sad Daca stiam, nu mai intrebam aici... Orice sugestie de calcul este binevenita, merci.

| Brigaela a răspuns (pentru Daniel26):

Trist... Imi pare foarte rau ca nu ai putut merge deloc la scoala, dar sa stii ca niciodata nu este tarziu, chiar daca ai un handicap sau alte probleme, poti reusi daca vrei.
Lungimea x latimea x inaltimea este raspunsul la intrebarea ta.

| Daniel26 explică (pentru Brigaela):

Am gasit formulele, multumesc!winking

| Daniel26 explică (pentru Brigaela):

N-am nimic de spus in aparare, shame on me ca-s praf si pulbere la mate... big grin Multumesc pentru raspuns!

| Brigaela a răspuns (pentru Daniel26):

Iti va fi extrem de greu in viata cu aceasta problema, trebuie sa incerci tot ce iti sta in putiinta sa o rezolvi cat mai repede. Prin munca poti invinge aceasta problema si sa-ti faci viata de un milion de ori mai usoara si mai normala.

| Daniel26 explică (pentru Brigaela):

Nu dramatiza, caci nu este ceea ce pare.winking Intr-adevar, am uitat multe dintre notiunile de geometrie din scoala primara... au trecut prea multi ani de atunci si nelovindu-ma de astfel de notiuni, evident ca le-am uitat. Doar lucrand cu ele, le ai permanent proaspete in minte. In liceu am avut o singura ora de mate/saptamana fiind la profil uman, iar in facultate n-am avut nicio ora de mate. Sunt notiuni de baza pe care oricine trebuie sa le stie, dar iata ca se intampla sa le mai si uiti. Iti multumesc inca o data pentru raspunsul prompt si ajutor. Din comoditate si criza de timp, am postat intrebarea aici. Nimic mai mult. Numai bine!

7 răspunsuri:
| usersimplu22 a răspuns:

Depinde cat de cald vrei sa faci. eu am un ClassicFlame Newcastle luat de pe http://semineuelectric.com/ si incalzesc cu el toata sufrageria care are 6x7 m.