| AndreiTudose a întrebat:

Cum pot sa adaug cardul la contul de PayPal? Când îl adaug pe al meu îmi spune ca nu e acceptat. Am fost la banca Transilvania sa întreb și au spus ca întâi trebuie sa bag bani 1 euro sau 2 in PayPal și apoi cei de la PayPal vor trimite un cod la ei și îmi vor accepta cardul. Problema e ca, cum adaug fonduri în contul de PayPal cu contul/cardul de la Transilvania dacă nu îl pot "lega" la PayPal.

Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Nu stiu daca s-a schimbat intre timp, insa cand mi-am facut eu paypal au fost o gramada de probleme:
1. Cardul tau trebuie sa aiba limita de/la tranzactii/le online, mai demult veneau fara aceasta limita pusa si daca nu o puneai paypal nu accepta cardul, limita asta ti-o pui prin internet banking sau la ghiseu la banca. Mi se pare ca se numeste ceva de genul "Limita pentru tranzactii online fara CVV. Oricum, poti sa mergi la banca si sa le zici sa-ti puna peste tot unde se poate pune o limita limita de 5000 de lei pe zi, nu cred ca o sa faci tranzactii mai mari de atat, si daca o sa faci poti sa o schimbi oricand. Asta e o metoda de protectie, in caz ca cineva iti afla datele si parola de la paypal si incepe sa cheltuie bani, nu poate sa cheltuie decat 5000 de lei, se presupune ca tu iti dai seama si pana a doua zi mergi la banca si spui sa-ti blocheze cardul.
2. Acei euro care trebuie depusi pe cont (e vorba de 5 euro, sau atat era acum vreo 4-5 ani) o sa se depuna "automat" atunci cand iti legi cardul la contul de paypal, pentru a finaliza aceasta operatiune, trebuie sa te uiti pe extrasul de cont si sa iei din acea tranzactie un cod, care trebuie introdus pe paypal, dupa ce ai facut asta, cardul e link-uit la paypal. Insa, asa cum am spus, nu trebuie depusi banii inainte, ci in timpul procesului de "link-uire" a cardului.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice cont bancar (in valuta) rebuie sa aiba un sold minim. La fel se intampla si la PayPal.
Mergi la banca, iti transfera suma minima de pe contul tau pe contul PayPal (daca e nevoie se face si schimb valutar din lei), dupa care se activeaza contul PayPal.