| Snitzel a întrebat:

De cateva zile primesc o eroare la calculator: "The current bios settings do not fully support the boot device. Press F1 to enter the bios setup.
Ideea este ca am dat enable la acel lucru la care ma îndruma el, iar eroarea tot apare.Am mutat si cablurile sata din "connectorul" maro în cele galbene, fara succes.Am schimbat cablurile intre ssd si hdd, tot nimic.....inainte mai functiona demufatul si mufatul din nou dar acum nu mai merge iar acea eroare imi da dureri de cap :/
Stie cineva de unde "provine" si cum as putea scapa de ea?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ce s-a schimbat între momentul când mergea și cel când a apărut prima oară eroarea?
===
PS: nu încerca să cauți „drivere de BIOS", că nu există așa ceva. Poate doar un update de BIOS, pe pagina producătorului plăcii de bază.

| Snitzel explică (pentru mihai69):

Inainte aveam windowsul instalat pe hdd. Dupa ce mi-am cumparat un ssd a venit cineva si i-am spus sa il instaleze pe ssd, toate bune si frumoase, pana cam dupa 2 saptamani cand brusc cand am aprins calculatorul si mi-a aparut etoarea, practic nu stiu de la ce anume, nu am facut nimic "special"

| mihai69 a răspuns (pentru Snitzel):

Tu nu ai făcut, dar e posibil să se fi schimbat ceva în calculator (update la window$ sau alte programe etc.)
Intră la setări și vezi dacă poți reveni la un restore point dinainte să fi făcut figura aia.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca inainte mergea varianta asta... (si mai ales cea cu HDD si SSD), atunci nu stiu ce sa zic in acest caz, incearca sa reinstalezi Windowsul. Sau inainte incearca sa reactualizezi driverele pentru Bios.

| Snitzel explică (pentru DoarBogdan):

Faza cu reinstalatul la windows nu cred ca ar fi o prima varianta....practic de o luna de zile m-am intins cu eroarea asta, cei drept inainte nu facea asa des...dar ideea e ca daca avea legatura cu windowsul probabil nu mai mergea deloc.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Snitzel):

Pai nu zic in sensul sa aiba legatura cu windowsul, dar atunci cand il instalezi poate isi initializeaza iar anumite taskuri si servicii (daca este din soft) si poate se rezolva.

| Snitzel explică (pentru DoarBogdan):

Inteleg ce vrei sa zici, dar practic e un windows instalat de 3 4 luni sa zic....nu e "batran" si plus de asta am postat mai mult sa vad daca sa mai confruntat cineva cu asa ceva si daca ii stie rezolvarea pentru ca nu am nici o certitudine ca daca reinstalez windowsul nu o sa se repete problema, nu?