| kingmaster16 a întrebat:

Buna Ziua! Am si eu o problema. Am o unitate de calculator si de cate ori il aprind imi da eroarea disk boot failure insert system disk and press enter...am schimbat hardul, sursa de alimentare, cablurile ide tot, mai pe scurt tot in afara de placa de baza. Aceasi eroare, am ajuns de am schimbat si cablurile de la monitor, in zadar, am intrat in bios am setat first boot device cd-rom si second harddisk si invers, degeaba, va rog frumos o solutie. Multumesc

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Schimba porturile daca folosesti sata.
De asemenea, intra in boot menu si incearca sa dai boot de pe unitatea optica, sau fa un stick la cineva cu un windows si vezi daca macar pe ala il vede.

| kingmaster16 explică (pentru sltlp):

Pc-ul este mai vechi este ddr1, si folosesc pe cabluri IDE

| K0sti a răspuns:

Ai un stick bagat in calculator?

| kingmaster16 explică (pentru K0sti):

Nu, nu am

| sltlp a răspuns (pentru kingmaster16):

Atunci ghinionc. Cd-ul cu windows e bun?

| K0sti a răspuns (pentru kingmaster16):

Scoate CD-ul si lasa numai HDD-ul si vezi asa ce zice! Scoti panglica din placa de baza si alimentarea din CD. Si pui HDD first in BIOS!

| kingmaster16 explică (pentru K0sti):

Am incercat, nu merge

| K0sti a răspuns (pentru kingmaster16):

Da windows-ul ala e normal la cap?