| LeWeed a întrebat:

De ce ochii mei isi schimba culoare intre verde si caprui?

Răspuns Câştigător
| ReusxD a răspuns:

Tu te referi la ochii de tip cameleon. O sa vezi ca nu exista persoane care sa aiba ochi albastri si cand vor or sa-i aiba negri.
Ochii de tip cameleon vin in 2 combinatii: verde-albastru si caprui-verde.
In ambele combinatii nu exista o culoare dominanta, ambele sunt in proportie de 50%-50% si fiecare dintre acestea se poate evidentia prin paleta coloristica aleasa (machiaj si imbracaminte) plus lumina.
Sper ca ti-am fost de folos

Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Din cauza luminii.

Răspuns utilizator avertizat
| BiuL a răspuns (pentru LeWeed):

Cred ca e un fel de iluzie optica, tine de perceptia noastra, stii ca noi vedem in culori datorita luminii, mai multe chiar nu stiu ce sa zic, am dat un search pe google si nu am gasit nimic pe subiectul asta.
am gasit doar asta, poate ti se pare interesant chiar daca nu e ce cauti "Ochii care isi schimba culorile si nuantele, arata imaginatie si nestatornicie in sentimente, dar onestitate in afaceri. Caracterul acestor oameni este vioi si curajos."

| Antyss08 a răspuns:

La mine sunt verzi si mai târziu albaștri și din nou vezi.
De când mă știu nimeni nu a observat...

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteLore a răspuns:

De fapt culoarea ochilor tai se schimba din cauza anotimpurilor

| CatalinaMaria17 a răspuns:

Din cauza soarelui.Si mie mi se intampla.

| lenutzyk a răspuns:

Am o prietena intr-o situatie asemanatoare cu a ta, ea are ochi verzi, insa cand se indragosteste ochii ei devin practic albastri.Si la tine poate fi o explicatie asemenatoare, nu neaparat sa te indragostesti, la anumite schimbari din viata ta.

| ѕოiℓε29 a răspuns:

Culoarea ochilor se schimba odata cu cantitatea pigmentilor din iris.

| ѕოiℓε29 a răspuns:

Este demonstrat stiintific ca din cauza luminii se schimba doar marimea pupilei, iar culoarea irisului depinde de pigmenti, daca se schimba culoarea inseamna ca la tine variaza cantitatea de pigmenti.La mine variaza de la albastri-verzi :p