| WatswovskyvonAle a întrebat:

Eh .eh.am si eu o problema.scriu intrebarea la ora asta pentru ca despre asta e problema! P. S NU vreau sa ma dau mare! pentru mine e o problema.de 1 saptamana ma culc numai la ora 3 dimineata! sau chiar mai tarziu! nu am somn.si acum intrebarea:Ce pot face ca sa ma culc mai devreme? voi ce faceti cand nu aveti somn?(Fara numarat oilelaughing

Răspuns Câştigător
| ILadyInBlack a răspuns:

Te trezesti intr-o dimineata pe la 7-8 si apoi te duci undeva sau gasesti ceva de facut (ca sa nu adormi la loc) si nu dormi dupa-amiaza. Daca tot nu ti-e somn pana spre dimineata, repeta si trezeste-te iar la 7-8. In cele din urma, din cauza orelor lipsa de somn, o sa adormi mai devreme.

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Trebuie sa-ti epuizezi energia in timpul zilei (miscare/efort fizic). Poti sa bei o cana de lapte cald cu miere inainte de culcare, sa citesti o carte (ochii tai vor obosi mai repede) sau poti sa faci o baie fierbinte la picioare si un masaj cu ulei esential de levantica a picioarelor. Somn usor si vise pufoase!winking

P. S. si eu mai tot timpul bantui noaptea pe TPU, dar inca nu caut un leac. big grin

| anad a răspuns:

Se intampla sa ai nopti cu insomnii cand esti preocupat de ceva, dar organismul cedeaza dupa putin timp si sigur isi va cere odihna si iti vei reveni!

| Zenithf a răspuns:

Fa-ti un program seara: mananci ultima masa cu cel putin 3 ore inainte de ora de culcare (sa zicem ora 11?), sa fie ceva usor, preferabil o salata, apoi mergi un ceas pe afara, inainte de culcare faci un dus si te culci fie pe jumatate uda, fie in asternuturi reci (bagi cearceaful in frigider, sau stiu eu) thinking
A da, si nu TV inainte de culcare, eventual citesti o carte mai scurta, ceva care sa nu te tina in suspans chiar cand trebuie sa te culci. happy

| Laura a răspuns:

Ma holbam vreo 10 minute la intrebare sa inteleg de ce nu vrei sa te duci la mare, pana cand am inteles problema. Poti intr-o zi sa te culci la 2 jumate, dupa la 2, dupa la 1 jumate, sau tot asa. Sau nu te culci deloc si urmatoarea seara te culci la ce ora vrei. laughing

| Mefisto23 a răspuns:

Beau 2 pahare cu vin laughing

| piktor a răspuns:

Te imbeti crita, sau te culci in seara asta la 3, da pi ceasul sa sune la 7-8smug
deseara la 10 maxim 11 esti in pat. succes garantat, testat de minelaughingin vremurile bune cand stateam noptile la cs:-&

Răspuns utilizator avertizat
| Sconcsiş a răspuns:

Fa efort in timpul zilei si o sa fi obosit si atunci te pot culca mai devreme

| Babushka a răspuns:

Eu una cand merg la mare imi consum energia mai repede gandeste-te ca apa te oboseste... incearca sa-ti obosesti ochii inainte de culcare uita-te la un film, citeste ceva.

| WatswovskyvonAle explică:

Va multumesc pentru raspunsuri.maine o sa dau fundita celui mai eficient.azi m-am trezit la ora 9(ceva ce nu este normal pentru mine) si eu chiar mananc ultima masa la ora 6.si fac gimnastica pentru ca trebuie sa mai dau 5-6 kg jos.big grin pentru persoana care a zis de OTV. daca ma uit la lesinatii aia ma enervez si nu mai dorm toata noaptea.

| madvideo a răspuns:

Eu personal lucrez pana adorm. daca nu poti adormi la o ora anume asta inseamna ca esti dependenta de ceva.presupun ca de pc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai dormi ziua, trezeste-te maine la 7am si sa te vad daca vei mai fi aici la ora asta cu intrebari.

| dirtyshane1994 a răspuns:

Owo buna! sa stii ca si eu am avut de multe ori asa problema cind imi dereglam regimul!"
cum sa scapi de asta?
e usor! sint doua variante
1) nu dormi toata noaptea si toata ziua seara pe la vreo 7-8 vei fi (moarta de somn! ) si iti vei restabili regimul de culcare!
2) sa iti pui ceasul sa sune la 6-7 de dimineata!
Dar varianta 2 pe mine nu ma ajuta! sad de obicei opresc alarma si imi prelungesc somnul |-)! si iarasi ma trezesc la pe la orele 14-15 good luck si SOMNUSOR!