| anonim_4396 a întrebat:

Eu in Iunie as vrea sa plec in Romania dar ai mei mi-au zis ca daca plecam, s-ar putea sa nu ma mai intorc pentru ca cica au bagat o lege la noi in Romania cum ca se face armata obligatorie, e adevarata chestia asta sau inca nu e aprobata?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te-au prostit ca sa nu pleci. Nu e adevarat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te au prostit.

| doctorandus a răspuns:

Hmmm... nu. Doar munitie moderna si benzina/motorina pentru exercitiile unor milioane de soldati ar falimenta bugetul apararii. Plus ca daca ar avea armata de masa, n-ar avea nici macar suficiente kalasnikoave cu suficiente gloante pentru toti. Ce sa mai vorbim de arme mai moderne, care sunt mult mai scumpe si mai greu de reparat.

| lpavel a răspuns:

Inca nu este aprobata aceasta lege si nici nu cred ca va fi... deci stai calm ca nu faci armata desi ati merita generatia asta a voastra ca prea sunteti fetite, au devenit fetele mai baieti decat voi laughing

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Sunt de aceeasi parare dar crede-ma ca am vazut baieti care nu au nevoie de armatahappy

| Hyperion7 a răspuns:

Nu este încă nicio lege care să ateste acest lucru.
Ce se aude in mass-media nu e tot timpul adevărat.

| mODIN a răspuns:

Lucrez in armata si nu ma uit la stiri. E prima oara cand aud de chestia asta laughing

| Dragobeta a răspuns:

Inca sunt zvonuri.
Totusi, daca se aproba, va trebui sa vii sa faci armata indiferent unde te afli. Vei avea "chemare" pentru incorporare si va trebui sa te prezinti. Altfel, esti declarat dezertor si vei face puscarie militara.
Tine cont ca nu conteaza pe unde te afli cand vei fi chemat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dragobeta):

Da, puscarie militara cu conditia sa fie extradat din tara in care e, iar Romania nu are acord in acest sens cu destule... happy

| Dragobeta a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cand e vorba de armata, nu e ca si cu politicienii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dragobeta):

Nu are treaba. Daca eu sunt in Senegal, sa zicem, si tara respectiva nu are acord de extradare cu Romania, iar eu acolo sunt ok, am un business care aduce bani la buget, sau pur si simplu sunt angajat si aduc un plus tarii respective... de ce ar fi aia prosti sa ma dea afara?